Portugalský vodní pes

Zdroj: TV Nova

V této reportáži vám představíme plemeno psa, které vlastní i americký prezident Barack Obama, tedy portugalského vodního psa. Soustředit se budeme na charakteristiku plemene a současné chovatelské použití, ale také si něco málo řekneme o jeho původu.

Portugalský vodní pes má dávnou historii. Je více různých verzí, ale všechny se setkávají v rozmezí 5. až 7. století před naším letopočtem. Písemné doložené zmínky jsou z 11. století. Většina evropských vodních psů se využívala jako přinašeči, lovečtí psi se využívali při lovu vodního ptactva, a někteří psi se dokonce využívali jako pastevečtí. Portugalský pes však měl zcela jiné úkoly: přenášel zprávy mezi loděmi nebo loděmi a pevninou, často na velké vzdálenosti. Také hlídkoval na přídi, hlásil nebezpečí v mlze, vytahoval lana a potrhané sítě z moře, nebál se potápění a nadháněl hejna ryb do sítí a také vytahoval tonoucí. Současně se osvědčil jako věrný přítel a strážce rybáře i jeho rodiny. V případě potřeby dokázal statečně bránit majitele či jeho majetek.

Portugalský lid si tyto psi velmi vážil. Dodnes se považuje portugalský vodní pes za nejtypičtějšího zástupce domácích plemen. U nás patří k minimálně známým plemenům. V ČR je pouze 100 jedinců a chovají se od roku 2002. Naše veřejnost je zaznamenala především díky návštěvě prezidenta Obamy, který tyto psy chová.

Jedná se o aktivní, veselé a přátelské plemeno. Dovolili bychom si říci, že jsou to psi skvělí a bezproblémoví. Mají velmi vyrovnanou povahu. Sice zbytečně neštěkají, ale to neznamená, že nejsou ostražití a pozorní. Velmi dobře vycházejí s dětmi a nejsou nepřátelští k cizím lidem, nejsou zbrkle agresivní (ale páníčka si brání, když cítí, že není něco v pořádku). Jsou velmi inteligentní a používají se pro canisterapii. Hodí se nejen pro děti, ale také pro starší osoby. Dobře se snáší s dalšími zvířaty v domácnosti. Jsou hraví a snadno se učí novým věcem.

Portugalský vodní pes je středně velký. Dorůstá výšky 50–57 cm, ideálně 54 cm a váží v rozmezí 19–25 kg. Feny mívají výšku 43–52 cm, ideálně 46 cm a hmotnost 16–22 kg. Průměrná délka života je 10–14 let. Fenky mají cca 8 štěňátek, my jsme jich teď měli 11.

Má skvělý zrak, velmi dobře vyvinutý čich a pozorný výraz. Na první pohled zaujme bohatá hustá srst, může být kompaktně kudrnatá nebo vlnitá, je odolná vůči vodě. Výborně psa chrání před nepřízní počasí. Srst nelíná, takže se pes hodí i pro alergiky. Barvu má černou, hnědou, bílou, nebo kombinace černé s bílou a hnědé s bílou. Srst se pravidelně stříhá do lví podoby (u nevýstavních psů se může ostříhat úplně). Nevyžaduje denní česání nebo kartáčování. Ocas se nekupíruje.

Pravidelně kontrolujeme uši a otíráme koutky očí. Je to silný a zdravý pes.

Necvičí se, ale snadno se vychovává. Miluje hojnost pohybu, rád plave. Přesto nevyžaduje denně dlouhé procházky. Může žít jak v bytě, tak venku, kde mu ale zajistíme zateplenou boudu a příznivé podmínky.

Dnes se především chová pro výstavy a jako bezproblémový rodinný pes. Přesto neztratil nic ze svých původních vlastností a je pouze na nás, abychom mu dali příležitost uplatnit jeho mimořádnou inteligenci a pracovní potenciál.
 
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova