Rohozenská husa

Publikováno 8. 10. 2012
Zdroj: TV Nova

V této reportáži vyrazíme na farmu na Vysočině, kde se v současné době chová kolem 2000 hus a 400 kachen, abychom načerpali poznatky o chovu této drůbeže. Povíme si, kdy se nám vyplatí chovat husy doma. A vysvětlíme si vhodné ustájení i správnou stravu.

Jsme v závěru léta, skončilo již období líhnutí housat (duben až červenec). Nyní nastupuje čas na výkrm pečínkových husí pro svatomartinské hody.

Husy jsou ustájeny tradičně ve volném výběhu s přístupem k vodě. Na farmě se dbá nejen na kvalitu chovu, ale také na tradici, husy zde zastupuje husa z českého šlechtění hybrid 2821. Jedná se o brojlerové typy. V souhře genetického vkladu, prostředí a pečlivého chovu mají husy hodně svaloviny.

Na farmě najdeme všechny fáze husího života – vejce, líhnutí housat, housátka, mladé husy i výkrm, samozřejmě neschází vlastní chovné hejno. Zajímavými vedlejšími produkty chovu je jemné husí peří a také vejce na kraslice.

Zájemce o chov si vybírá housátko nebo husu v některé fázi vývoje. Nejčastěji si lidé berou jednodenní housata. Nicméně kvalitní housata ve stáří 1 – 3 týdnů, které mají teplou odchovnu jsou odolnější a také novopečený chovatel čelí menšímu riziku. Jako každé mládě potřebuje i husa čisto a sucho. Ustájení se podsypává čistými pilinami, které se pravidelně mění. Housata také nesmí prochladnout nebo zůstat ve vlhku. Není nutné, aby byly husy v prostředí s vodou, ale důležitý je přístup k zelenému krmení.

Ke krmení
potřebujeme krmnou směs nebo obilí, brambory či tvaroh, přidává se multivitamin a jako součást krmení je vhodné podávat i písek, nebo vápencový grit, který zlepšuje trávení housat. Suché krmné směsi lze zakoupit již rovnou s housaty, abychom se nedopustili nějaké výživové chyby
Součástí krmení je čerstvá voda, nesmí být příliš chladná a u housat se mění při každém krmení. V prvním týdnu se krmí v malých dávkách každé tři hodiny, v druhém týdnu tak pětkrát denně. Krmivo mají housata spotřebovat do půl hodiny po předložení.

Od třetího týdne se housata podle aktuálních klimatických podmínek navykají na pastvu. Housata však nesmí být vystavena jak přílišnému teplu, tak naopak nesmí prochladnout! Doba pobytu venku se postupně prodlužuje. Na noc se však vždy zavírají na suchou podestýlku.
Od 4. do 8. týdne věku housat se doplňují krmné směsi bramborami, obilným šrotem, zrním a zelenou pící. Pro větší chovy i domácí odchovy existují pomocné krmné tabulky, které napoví jaké krmivo a v jaké dávce.

V 10. týdnu růstu lze housata prvně podškubat. Podškubává se těsně před dosažením zralosti peří, kdy je brk bez krve a je měkký. Podškubává se pouze krycí peří na břiše na hrudi. Po podškubání housata méně přibírají, protože veškeré živiny jdou na obnovu nového peří. Další peří dozrává za cca 7 – 8 týdnů.

Po třech měsících výkrmu se husy dokrmují směsí obilních šrotů a vařených brambor, na noc se přidává celé obilí. Nadále husy potřebují mimo bohaté pastvy i přístup k minerálním látkám a písku.

Chovné hejna na farmě podškubávají dvakrát ročně. Čisté a nepoškození peří se musí skladovat v suchém a větraném skladu v jutových pytlích. Peří se nabízí na podzim.

Na doplnění chovu zde mají kachny mulard, křížence z Francie, má hodně masa a zejména kačeři také velká játra. Kachny nejsou příliš sádelnaté. Ve věku 12. Týdnů dorůstají do hmotnosti 4,50 – 5,50 kg živé hmotnosti.

 


Mohlo by vás zajímat:

Chov hus
Slepice – česká zlatá kropenka
Chov králíků tehdy a dnes
Koza domácí
Zakrslý králíček
Morče domácí – Ušlechtilá morčata
Miniaturní koně

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova