Konzervace lidového nábytku

Zdroj: TV Nova

V této reportáži navštívíme některou z roubených chaloupek a konzervátorskou dílnu, kde si předvedeme postup konzervace nábytku. A popovídáme si o tom, jak si naši předci zařizovali bydlení, jak ošetřit historický kousek i o tom, jak povrch nábytku udržovat.

Jakým nábytkem si vlastně naši předci v prostředí vesnice nebo malého města mohli zařídit svůj příbytek?

Záleží na tom, které historické období nás zajímá. Určujícím hlediskem bylo sociální postavení rodiny, vývoj topeniště (vaření na otevřeném ohni, sporáky), rozdíly v tvarování a zdobení nábytku byly zase ovlivněny regionálními zvyklostmi. V zásadě můžeme říci, že vybavení lidových příbytků bylo velmi skromné. Skladba nábytku se od středověku téměř neměnila. Vybavení se skládalo ze stolu, židlí, lavic, lůžka, polic, truhel a posléze i ze skříní. V minulosti se výrobě nábytku věnovali i tesaři, vlastně až do 18. století, kdy se objevili řemeslníci specializující se na výrobu složitějších kusů nábytku – truhláři. Od druhé poloviny 19. století.


Platilo pro naše předky nějaké pravidlo, jak nábytek uspořádat?


Rozmístění nábytku ve světnici skutečně určovala vžitá pravidla, předávaná z generace na generaci. Vpravo od vstupních dveří do světnice bývá topeniště. Od topeniště diagonálně přes světnici – tedy v protějším rohu – byl stůl s rohovou lavicí a židlemi. Nad stolem bývala police s parádním nádobím a také se na stěnu nad stůl zavěšovaly obrázky svatých. Tato část místnosti se označovala také jako svatý kout a byla považována za důstojné místo příbytku. Kolem stolu se většinou odehrávaly nejdůležitější okamžiky života rodiny. V dalším rohu pak stávala postel s nastlanými peřinami.


Pokud máme doma nějaký takovýto lidový kousek napaden červotočem, jak se napadení zbavit?

- Nábytek musíme nejdříve důkladně očisti - umýt. Zjistíme tak rozsah napadení.
- Připravíme si potřebný roztok na hubení dřevokazného hmyzu
- Roztok nabereme do injekční stříkačky a opatrně vstříkneme do každého viditelného otvoru – chodbičky po červotoči. Chráníme si oči a používáme gumové rukavice. Necháme roztok určitý čas působit.
- Otvory po červotoči můžeme zatmelit a vhodně patinovat. Ale není to nutné.
- Následně se věnujeme povrchové úpravě podle typu nábytku (nátěr barvou, fládrování, napuštění včelím voskem).


Ve videu dále probereme a názorně ukážeme, jak nábytek šetrně očistit. Jak se zbavit dřevokazného hmyzu a jakým způsobem povrch nábytku ošetřit. Zmíníme se i o současném trendu – odstraňování povrchového nátěru nábytku zhotoveného z měkkého dřeva louhem.
 

Péče o roubenky – ošetření roubených stěn

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz