Autodráhy

Aktualizováno 14.4. 2009 11:49

Poradíme vám, na co si dát pozor při výběru autodráhy. Základní doporučení zní: nenakupovat toto zboží na tržištích nebo v hypermarketech.

Tito prodejci většinou nezajišťují servis a málokdy lze k levným autodráhám dokupovat náhradní díly či další příslušenství. Při výběru si nejprve musíme rozmyslet, jak dlouhou trať pořídit, aby se vešla do místnosti a nepřekážela. Délka tratě bývá 14,18 m, ale může být i dvojnásobně dlouhá. Tratě bývají v různých velikostech (měřítko 1:24 nebo 1:43) s šířkou dráhy až 19,8 cm. Dostatečně široká trať zaručuje pohodlné projíždění zatáček. Trať může být samozřejmě doplněna o nejrůznější zatáčky a loopingy. Aby iluze závodní dráhy byla dokonalá, lze jako příslušenství dokoupit nejrůznější budovy (box pro závodní auta, tribuny, řídící věž atd.) nebo dokonce i figurky hostesek, startéra, mechaniků apod.


Výběr kvalitních autíček je velice důležitý. Auta bývají v různých velikostech (my budeme mít modely v měřítku 1:32). Auto by mělo mít dlouhou vodicí lištu, která zajišťuje dokonalou stabilitu na dráze. Proud je do motorku přiváděn pomocí stíracích kartáčků, kdy vodicí lišta zapadne do vodicí drážky a kartáčky se dotknou vodivých trolejí v dráze. Po stisknutí tlačítka ovladače je do motorku přiveden stejnosměrný proud a model se rozjede. Auta mají realistické zrychlení i brždění a některé modely mohou mít funkční přední a zadní světla. Autíčka si lze samozřejmě vylepšovat (tunning). Lze pořídit různé typy podvozků, přední či zadní nápravy, pneumatiky atd. Autíčka se ovládají pomocí ovladače, který může mít několik stupňů rychlosti a lze pořídit i bezdrátový ovladač.
 

Zajímat vás bude také téma z Loskutáka:

Autodráha
UTV čtyřkolky
RC modely - ponorky 
Modely lodí
RC modely - kamiony a pracovní stroje 
Modely vrtulníků
Skateboard na elektřinu
Modely nejen pro milovníky vrtulníků

redakce