Dekorativní modelovací hmoty

Aktualizováno 23.3. 2009 15:44

Monika Brýdová poví o vytvrzovacích modelovacích hmotách. Můžete z nich vyrobit nejen myš nebo medvídka, které Monika přinese na ukázku.

Současný trh přináší širokou škálu modelovacích hmot, které můžeme rozdělit podle způsobu tvrdnutí do tří skupin:
 

1. Hmoty, které se fixují teplem
Jedná se o hmoty, které k vytvrzení potřebují tepelný zdroj. Většinou se jedná o klasickou pečicí troubu, existuje však i hmota, která se vytvrzuje v mikrovlnné troubě. Do této skupiny patří hmoty na bázi moduritu, který si možná pamatujete z dob dávno minulých. Hmotu je nutné zpracovávat vlhkýma rukama, jinak lepí. Výrobce uvádí dokonce i možnost vaření v horké vodě, což ale nedoporučuji - při varu odpadávají kousky a povrch se stává zvláštně šupinatým. Hotové výrobky lze brousit, provrtat či pomalovat akrylovými barvami…
Do skupiny teplem tvrzených hmot také patří polymerové hmoty, ze kterých lze vyrábět krásné šperky. O této hmotě určitě přineseme speciální reportáž, protože práce s ní je velice specifická.
 

2. Hmoty, které vysychají na vzduchu
Tuto skupinu hmot lze ještě navíc rozdělit podle váhy hmoty. Existují ultra lehké, které se používají například v ubrouskové technice na podložení ubrousků a vytváření tzv. 3D efektu. Dále hmoty lehké a hmoty klasické, imitující keramickou hlínu. Hmoty na vzduchu usychají podle síly, 24-36 hodin. Poté je možné je brousit či natírat. Novinkou v této kategorii jsou hmoty pěnové, které jsou velice jemné a lehké a navíc jsou velice příjemné na omak. Trošku netradičním zástupcem této skupiny je i hmota, která vypadá tak trochu jako barevný kaviár. Po zaschnutí je také velice lehká. U této hmoty je dobré vědět, že je nutné ji zpracovávat vlhkýma rukama, jinak se velice lepí na prsty. Do této skupiny lze ještě zařadit modelovací korkovou hmotu, která se například využívá při výrobě šperku z tekutého stříbra.
 

3. Modelovací hmoty netvrdnoucí
Do této skupiny lze zařadit sochařskou modelínu, která na vzduchu netvrdne, zůstává krásně pružná a lze ji opakovaně využívat například pro výrobu sádrových forem, ze kterých se potom odlijou sošky z keramiky nebo bronzu. V neposlední řadě lze tuto modelínu použít i na výrobu odlitků. Požadovaný předmět, ke kterému chceme vyrobit kopii, zatlačíme do hmoty, poté vyjmeme, hmotu upravíme do původního stavu a odlijeme odlitek ze sádry či modelářské odlévací hmoty.
 

Další skupinou modelín jsou modelovací hmoty pro děti - klasické, ale třeba i plovoucí. Pokud mají vaše děti velkou spotřebu modelíny, určitě sledujte náš pořad, v některém z příštích dílů si ukážeme jak si lze snadno uvařit modelínu pro děti doma z běžně dostupných surovin.
 
 

Přečtěte si také:

Fazetkový lak

Pejsci z ponožek

Křišťálová pryskyřice

redakce