Domácí modelína

Paní Monika Brýdová naváže na předchozí díl o modelínách. Tentokrát nám předvede, jak vyrobit zdravotně nezávadnou domácí modelínu pro děti.

Půl kila modelíny za pár korun
Modelínu připravíme z běžných potravinářských surovin, nemusíme se tedy bát, když ji dítě ochutná. Vzhledem k přísadám není hmota vůbec chutná. Dítě ji tedy většinou ochutná jenom jednou.
 

Domácí modelína

V ledničce vydrží i měsíc
Pracovat budeme tentokrát v kuchyni, protože modelína musí projít tepelnou úpravou. Získáme pružnou, tvárnou hmotu, která v krabičce v lednici vydrží i měsíc. Pokud se dítěti nějaký výrobek povede, lze jej nechat na vzduchu vytvrdnout. Modelínu si můžete ovonět a přibarvit. Sůl působí jako konzervant, zároveň jako odstrašující příchuť pro děti, aby hmotu dále nejedly. Žádná ingredience v modelíně jim ale neublíží.

 

Potřebujeme:
300 ml vody
150 g hladké mouky
75 g kuchyňské soli
2 lžíce octa
1 lžíci oleje
aroma
potravinářské barvivo

 
Dalibor při barvení modelíny:
"Já jsem celej zelenej, nevadí to?"

Postup práce:
Do vody přidáme olej a ocet, potravinářské barvivo. Zapneme vařič. Nejlépe do teflonové pánve dáme mouku, sůl, nalijeme vodu. Přidáme potravinářské barvivo, aroma. Asi 4 minuty vaříme na mírném ohni a stále mícháme. I když se hmota spojí, stále ještě pár minut na pánvi mícháme (hmota už téměř nejde zpracovávat). Když modelínu sundáme z vařiče moc brzy, mouka se nepropaří a modelína bude lepit. Na teplé pánvičce necháme hmotu pomalu vychladnout. Uchováváme v plastové misce v ledničce. Tam vydrží tři, čtyři týdny.


Přečtěte si také: 
Dekorativní modelovací hmoty
Fazetkový lak
Křišťálová pryskyřice
 

Diskutujte

redakce