Pejsci z ponožek

Aktualizováno 18.5. 2009 12:50

Dostali jste pod stromeček několik párů teplých ponožek a přitom nepatříte mezi zmrzlíky? Přinášíme nápad, jak využít nepotřebné ponožky a udělat z nich pěknou hračku pro děti.

…a vyklube se jezevčík
Na výrobu budete potřebovat jeden pár ponožek (pozor, nesmí mít prodřené paty), jehlu, nit, rouno na vycpání a šikovné ruce. Podle velikosti ponožek vám vzniknou různě velcí pejsci a použijete-li podkolenky, vyklube se jezevčík. Pokud do pejska zašijete krabičku s korálky, bude i chrastit. „Když zapátráte, můžete pejska dostat i za 25 Kč,“ ukazuje Monika Brýdová cenovku na ponožkách.

 


Před výrobou se pro lepší představu určitě podívejte na video!

Pejsci z ponožek
Nákres Moniky Brýdové


Postup práce:

1. Hodně pevné náplety na ponožkách odstřihneme (použijeme je třeba na konce ťapiček)

2. Z jedné ponožky odstřihneme část od konce paty do výšky ponožky (přední nožičky) a rozstřihneme na dva shodné obdelníčky. Sešijeme nožičky (na jejich konce můžeme našít náplety jako ťapičky).

3. Ta samá část na druhé ponožce bude sloužit na zadní nožičky. Neodstřiháváme ji, jen rozstřihneme na dvě stejně velké části až k patě a nožičky sešijeme. ( můžeme našít ťapičky).

4. Z jedné ponožky odstřihneme špičku, druhou přestřihneme v půlce délky chodidla

5. Špičku z první ponožky použijeme na ouška, ocásek, sešijeme.

6. Na část ponožky se zadními nožičkami našijeme druhou ponožku tak, aby byly paty nad sebou, jinak by měl pejsek hlavu nakřivo (pro lepší představu uvidíte na videu).

7. Vatelínem nebo zbytky látek vycpeme zadní nožičky s tělíčkem. (Materiálem nešetříme, pejsek musí být vycpaný opravdu dobře). Vycpeme přední nožičky, ocásek, přišijeme.

8. Tlamičku sešijeme do trojúhelníku. Jako čumáček poslouží kousek ponožky. Oči uděláme třeba z knoflíků nebo knoflíků potažených látkou. Středy očí můžeme namalovat textilní barvou.

 

Tip:
Některé ocásky jsou malé, krátké, vycpávat se nemusí. Můžeme do nich použít „chlupatý drátek“ (seženete ho ve výtvarných potřebách). S ocáskem se pak dá manipulovat.


Můžeme šít v ruce nebo na stroji. Entlem se dají sešít zadní nožičky a přišít hlavička k tělíčku.
 

 

redakce