Podzimní aranžmá do bytu

Publikováno 5. 11. 2012
Zdroj: TV Nova

Postupující podzim nám nabízí mnoho krásných materiálů k aranžování nebo jen jednoduché výzdobě bytu. Přinášíme vám skvělou várku inspirace, kterou hravě zvládnete.

Opravdu se nemusíme sužovat, když složitější aranžování není naším koníčkem. Mnohdy stačí zastrčit nebo položit krásný podzimní „poklad“ na vhodné místo.

Určitě se nemusíme vázat jen na paletu dýní a chryzantém. Dalším oblíbeným materiálem jsou „lampiónky“ tedy správně mochyně židovská třešeň. Právě zde stačí pověsit onu větev. Současně však můžeme vytvářet řadu dekorací, kdy lampiónky použijeme na korpusy věnečků, vyhotovíme z nich jednoduchý závěs a zkombinujeme s dalšími přírodninami, jako jsou tlusté stvoly a podobně. Velmi dobře doplní také nejrozmanitější smíšená aranžmá včetně chryzantém.

Oblíbeným materiálem jsou šípky. Kromě klasického šípku, který roste v kdejakém houští a remízku, jsou velmi poutavé tenké, v zásadě beztrnné větévky růže mnohokvěté, které mají droboučké půvabné temně červené šípky. Dají se krásně kombinovat v nejrůznějších věncích, přidávat do aranžmá z živých i suchých rostlin, ale také jen tak volně zastrčit do vázy bez vody.

Oblíbeným materiálem je vždyzelený buxus. Opět bude na nás, zda např. doplníme buxus v květináči dalším aranžmá, nebo použijeme nastříhané větvičky zimostrázu. Jako příklad uvedeme jednoduchý věnec. Buď jej spleteme ze zimostrázu, nebo jej můžeme vypíchat do věnečkové podložky z aranžovací hmoty, který se dá koupit v různém průměru. Pro práci je důležití nachystat si zhruba stejně dlouhé větvičky. Konce zešikma seřízneme nožem nebo zastřihneme zahradnickými nůžkami. Část, která se zapichuje, bude očištěna od listů.

Déle lépe vypadá věneček na zelené podložce napité vodou, než věneček do suché podložky, který rychle zasychá. Komu se zdá vypichování větévek zdlouhavé použije na věneček mech, který přichytí k podkladu. Zde využijeme podložku polystyrénovou, slaměnou nebo z pletiva. Hotový zelený věnec krásně dozdobí drobná ozdobná jablíčka. Kdo z nejrůznějších důvodů nechce použít živé plody, může využít rozmanité dekorace.

Další půvabnou rostlinou je hortenzie. Používají se celá sušená květenství nebo se rozebírají na jednotlivé kvítky. Nejžádanější se hortenzie velkokvětá, kterou se vyplatí speciálně upravit. Jednodušší postup velí dát na dno nádoby trochu vody, zastrčit stonky tak, aby stály kolmo a posléze vodu nechat vypařit a květ nastojato usušit. Pro náročnější je zde preparace glycerinem. Jeden díl glycerinu smícháme se dvěma díly vřelé vody a konce větviček namočíme do směsi. Necháme stát asi 2 týdny. Také lze květy přešlé prvním mrazem ještě čerstvé zapíchat do aranžmá anebo připevnit na slaměnou podložku a věnce nechat volně uschnout.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Podzimní výzdoba
Podzimní aranžmá z řezaných květin
Listopadové aranžmá
Tykve okrasné i ke konzumu
Šité dýně
Modelované květiny
Hortenzie – podzimní péče
Chryzantémy
Nejen Dušičková vazba
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova