Podzimní květinové aranžmá

Publikováno 9. 9. 2013
Zdroj: TV Nova

Jak si vyrobit podzimní dekoraci, která dá vašemu interiéru barvu a náladu podzimu? To názorně předvede náš host – forista.

Mladý florista Ondřej Čerňák patří k našim nadaným mladým mistrům. Letos na podzim reprezentuje Českou republiku na mezinárodní soutěži mladých floristů do 25 let EUROFLEURS 2013 ve Splitu.

Mezinárodní floristická organizace FLORINT vyhlašuje tuto významnou mezinárodní soutěž pro juniorské floristy každé 4 roky. Letošní ročník soutěže se uskuteční od 4. do 7. září 2013 v chorvatském Splitu.

Florista Čerňák se v roce 2011 stal absolutním vítězem floristické soutěže Brněnská růže a juniorským Mistrem floristou ČR na Mistrovství floristů ČR – Děčínská kotva. Tento titul obhájil i v roce 2012. Tím si vybojoval právo reprezentovat naší republiku a celý Svaz květinářů a floristů na této významné floristické evropské juniorské soutěži.


 

Pro podzimní aranžmá budeme vycházet z materiálu, který je snadno dostupný - základem budou podzimní plody, a to především nejrůznější šípky (velké i malé, zrající i nazelenalé). Dále také např. brsleny, kaliny, černé kuličky ptačího zobu, nebo tradiční bílý pámelník a jeho drobnoplodá růžová podoba. Ale také lze přidat nějaký ten kaštánek nebo žalud, trnku, hloh anebo drobounká okrasná jablíčka. Při větším prostoru lze použít i běžné jablko.

Pokusíme se přinést přírodu do města, uděláme tedy podzim v betonu. Florista si připravil vlastní betonovou nádobu, do které bude aranžovat. Vy si vyberte dle svého vkusu, nechcete-li si ulít vlastní dílko, lze použít betonový prefabrikát, ale stejně dobře třeba nerezovou nádobu, sklo a podzimní plody vypadají báječně i ve spojení s proutím. Základními barevnými odstíny budou oranžová a paleta červených barev od tlumených tónů po sytou purpurovou.

Aranžmá bude souznít se soudobým interiérem, kde je kov, sklo a rovné plochy. Spojíme přírodu s moderní dobou a moderním designem. Dekorace bude dodávat strohému interiéru dynamiku, ale současně přinese zklidnění a tóny přírody. Teplé barvy výrazně zahřejí celý interiér a pozvednou náladu. Jako netradiční akcent a spojení různorodých materiálů do kompaktního celku použijeme podzimní liány. Zde si i vy můžete podle dostupného materiálu a vkusu vybrat – nabízí se především psí víno a plamének, ale také lez použít třeba vistárii, trubač nebo i lýko. Mohou být zcela zbavené listů nebo naopak s listy. Protagonista nabízí variaci, na jejímž základě určitě rozvinete vlastní fantazii a přivítáte barevný podzim ve svém bytě.

 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz