Podzimní výzdoba

Publikováno 22. 10. 2012
Zdroj: TV Nova

Podzim přichází a tak si odcházející slunce doplníme alespoň vizuálně – obklopíme se teplými a svěžími barvami. Zútulněte svou domácnost, inspirujte se.

Samozřejmě máme zde tradiční rostliny jako vřesy, vřesovce a chryzantémy, ale při podzimním aranžmá nezapomeneme na svěží jehličnany, které najdeme ve velmi široké paletě odstínu – od zelené, až po zlatou nebo modravou či stříbřitě šedou. Také výšku volíme velmi zeširoka podle prostor, které doplňujeme.

Dalším partnerem budou stálezelené rostliny a zaměříme se na druhy s barevnými plody jako je cesmína nebo libavka, ale nepohrdneme ani osvědčenou nabídkou skalníků.

Spolehlivým partnerem budou nejrůznější traviny a břečťan. Oblíbenou podzimní rostlinou je okrasná kapusta v zelené nebo červené barvě. Pak se samozřejmě přidává paleta doplňků, kde má významné místo kůra (tradiční borka nebo vysoce dekorační piniová kůra), která je nejen hezká, ale také izoluje povrch půdy proti chladu. Můžeme ovšem zcela změnit vzhled i pomocí dekorační lávy, která díky nenápadné barvě velmi dobře zdůrazní tvary a barvy rostlin, ať už se jedná o jehličnany nebo trvalky. Jinde zase použijeme barevnou dřevěnou štěpku nebo cihlovou drť. A nepřehlédnutelný akcent dodají sytě oranžové tóny dýní, nemusíme se spokojit s jedním plodem, ale můžeme využít širokou paletu jak do dekorací, tak na položení. Svěží oranžovou ale najdeme také u lampiónků mochyně židovské třešně.

Zaleží na prostoru, zda budeme dekorovat truhlík, košík, nejrůznější květináče nebo misky. Dokonce nemusíme vše vysazovat do substrátu, nepotřebujeme-li dekoraci na delší dobu stačí zapustit jednotlivé rostlinky v plastových květináčích a vhodně zamaskovat. Nebo kombinovat stálé výsadby s příležitostnými rostlinami. A pak ještě vše záleží na našem vkusu – můžeme přidat, zavěsit, připíchnout dary podzimní přírody i barevné bobulky. A také cše doplnit nejrozmanitějšími dekoračními drobnostmi.

V případě keramiky se zaměříme na nádoby mrazuodolné, aby nám díky vlhkosti nepopraskaly.

Podzim je také časem dekorací k dušičkám, kde mohou být vypichované nebo vysazené nádoby velmi hezkou variantou tradičních věnečků. Navíc vydrží velmi dlouho hezké a upravené. Současně věnce nejsou jen doménou hřbitovů – dříve, než bude advent, lze pověsit na dveře věnec podzimní. Barevný nebo decentní, ze slámy nebo proutí a vůbec to nemusí být věnec, ale třeba taky tvar srdce.

 


Mohlo by vás zajímat:


Dušičková vazba

Dekorační materiály v květináči
Svíticí nádoby pro květiny
Podzimní aranžmá z řezaných květin
Listopadové aranžmá
Japonské javory
Parocie
Chryzantémy
Trvalky: Aktuální sortiment pro zahradu
Trvalky s barevným listem
Podzimní astry, hvězdnice a rozchodníky
 

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova