Stavba krbových kamen

Aktualizováno 5.2. 2009 12:57
Zdroj: TV Nova

Jak si snadno a rychle vybudovat krbová kamna? Jaký materiál použít a kde ho sehnat? Na tyto a další otázky najdete odpověď v následujícím textu přiloženém videu.

Představíme vám nový druh stavebního materiálu. Jedná se o speciální tvarovky ze žáruvzdorného liaporbetonu, které jsou určeny pro budování krbů. Jsou určeny pro kutily i profesionální kamnářské firmy a zahrnují asi 40 různých typů rovných, hranatých i oblých forem.

Materiál je žáruvzdorný (liaporbeton), dobře prostupný pro teplo a s dílčími akumulačními schopnostmi. Je lehký a velmi dobře se s ním pracuje (podobně jako se stavebními tvarovkami, které jde řezat pilkou). Odřezky se dají použít při práci na vyplnění potřebných mezer.

Postavit kamna z těchto tvarovek zvládne jeden člověk. Zručný kutil může mít krb hotový do dvou dnů. Základní „stavebnice“ je levná. Na spojování tvarovek se použije žárově odolná malta, která rychle schne (15-20 minut). Malta se rozdělává pouze ve fance, aby nezatvrdla. Můžeme stavět podle vlastního návrhu nebo využít typizované plánky na stavbu krbů, které seženeme zdarma. Tvarovky umožňují velkou variabilitu forem: od jednoduchého rovného krbu, který kopíruje zeď, až po klasické nebo ozdobné krby.

Materiál lze obkládat keramikou, ale třeba i mramorem, nebo jen omítnout speciální žáruvzdornou omítkou pro kamna a krby, která nepraská ani nemění teplem barvu. Povrch lze snadno do barevného odstínu natřít barevným (běžně užívaným) nátěrem na zdi v interiéru (Primalexem). Do tvarovek se snadno vkládají dostupné krbové vložky.

Nástin stavby krbu:
Spodní část (základ), na který dosedá tíha krbové vložky, postavíme z ytongu nebo cihel. Od míst, kde začne působit žár, použijeme krbové tvarovky. Uděláme základ, instalujeme krbovou vložku a zaústíme komínové roury do komínové zděře. Poté již skládáme tvarovky do vybraného modulu. Spojujeme je žáruvzdornou maltou. S touto maltou většinou vybudujeme těleso krbu za den, až den a půl.Zajímat vás bude také:

Krbová kamna

Teplovodní krby a kamna

Vytápění biomasou - 1. díl

Vytápění biomasou - 2. díl

Hotové palivové dříví

redakce