Svetr ze psí srsti

V této reportáži si vyrobíme příze ze psí srsti, ze které si lze vyrobit nejen hřejivý svetr!

Ukážeme si jaká psí plemena mají vhodnou srst pro předení (např. pudl, tibetská doga, špic, bearded kolie, zlatý retrívr, irský setr, leonbergr a další) a jak má vyčesaná nebo ostříhaná srst vypadat.

Pro spřádání psí srsti je nutné, aby délka chlupů dosahovala minimálně 4 cm. Ideální délka je 6-7 cm a více. Srst kratší než 3 cm sepříst jde pouze v případě, že se jedná o jemnou podsadu, ale pokud to je svrchní srst či srst z plemene, které podsadu nemá, tak sepříst nejde. Technicky to není možné. V praxi si paní Janečková ověřila, že čím hrubší srst, tím by měla být delší, aby šla sepříst. Ostříhaná nebo vyčesaná srst se musí nejprve upravit na česačce. Pomocí ní se srst vyčeše do celistvého plátu, kterému se říká česanec. S takto sčesanou srstí se pak na kolovrátku daleko lépe pracuje. Příze, která vzniká ze srsti, se navíjí na cívku. Výslednou přízi pak tvoří 2 vlákna seskaná dohromady, někdy se zpracovávají i 3 vlákna. Ze psí srsti se jednovlákno nedoporučuje, není tak pevné jako dvojnitka a hrozí jeho přetržení. Je to tím, že psí či kočičí srst není tak pružná a většinou ani dlouhá jako ovčí, kterou do jednonitky sepříst lze bez problémů. I přesto se musí po sepředení jednonitka ještě specielně zpracovat, aby se nekroutila. Další možností je příze kombinovaná, například lze zjemnit přidáním měkounké angorské vlny. Po sepředení se příze navine na motovidlo a vznikne nám přadeno, které již známe z obchodů s galanterií. Sepříst srst tak, abychom získali 1 kg příze je celkem časově náročné, v závislosti na kvalitě a délce srsti to průměrně trvá 40 hodin.

Pokud je to nutné, tak před samotným sepředením srst 3x propereme ve speciálních přípravcích. Ale pozor neodborným praním srst snadno plstnatí a pak jde daleko hůře sepříst a tím se připravíte o části srsti, které nešly upravit pro předení. Po usušení lze srst naparfemovat dámským či pánským parfémem (příze, či pletenina voní ještě po několika praních. Po sepředení srsti je nutné přadeno ještě párkrát vyprat v kvalitních ekologických přípravcích.

Více ve videu.

 

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz