Zvlhčovače vzduchu

Aktualizováno 19.3. 2009 07:04
Zdroj: TV Nova

Především v zimním období klesá vlhkost vzduchu v bytech až na dvacet procent. Suchý vzduch může být příčinou řady onemocnění. Způsobuje nepříjemné ranní škrábání v krku, suchý kašel, posmrkávání a věčně ucpaný nos. Můžeme mu přičíst i časté záněty horních a dolních cest dýchacích. Vysycháním sliznic v ústech a nose klesá jejich obranná funkce, a tím i celková imunita organismu. Již po pár dnech zvlhčování vzduchu řada zdravotních problémů mizí, nebo se omezí na minimum.

Kdy začít používat zvlhčovače vzduchu?
Pokud v bytě naměříme vlhkost pod 40 %, je potřeba začít vzduch zvlhčovat. Na zvlhčování používáme zvlhčovače vzduchu. Mokrá prostěradla nebo odpařovače vzduchu na topení nám moc vlhkosti nezajistí. Preferuje se zvlhčování „teplou sterilní párou“. Při tomto způsobu se voda vždy převaří. Do vzduchu se tak nedostanou žádné bakterie nebo plísně ze stojaté vody, jak se to stává v odpařovačích na ústředním topení. Jedině tyto zvlhčovače jsou doporučovány Státním zdravotním ústavem, Ústavem hygieny a Imunologickým centrem v Praze. Zvlhčovač plní svoji funkci pouze v uzavřené místnosti. Při zvlhčování bychom měli průběžně kontrolovat vlhkost, například elektronickým měřičem.
 


Který typ se pro vás hodí
V obchodech se setkáme s třemi typy zvlhčovačů. Nejznámější jsou zvlhčovače parní. Dále se prodávají zvlhčovače ultrazvukové a zvlhčovače, které zvlhčují tzv. „chladnou párou“. Před nákupem zvlhčovače doporučujeme poradit se s lékařem, protože každému může na jeho zdravotní problémy vyhovovat jiný typ.

 

Přečtěte si také:

Vytápěcí sloup

Čističe vzduchu

redakce