Jak na luxusní trávník

Sekání trávníků patří k tradičním povinnostem těch, kdo vlastní velké zahrady či malé zahrádky. Věděli jste, že vaše sekačky trávu „přežvýkávají“ a třepí, místo aby ji stříhali jako nůžkami?

Systém starý 180 let
Sekačky, které většina z nás používá, fungují podobně, jako kdybychom se snažili stébla trávy useknout sekáčkem. Vřetenová sekačka neseká, ale stříhá (podobně jako nůžky). Rotační sekačka trávu usekne, konce se roztřepí a mají tendenci žloutnout. Vřetenová sekačka stébla stříhá, řez je rovný, čistý a tráva není stresována. Tenhle systém stříhání není nový – je starý již 180 let a ještě nebyl překonán.


Pruhy na trávníku

Vřetenová sekačka jezdí pouze na válcích, nestane se vám, že byste si do trávníku vyryli koleje, jako se tomu stává u rotačních sekaček – zvláště, když je půda vlhká po dešti. Stejně tak při otáčení s tímto strojem nepoškodíme a nevytrháme trávu. Pomocí válců si také snadno vytvoříme na trávníku pruhy.

 

 


Zbavte trávník stresu – odstraňte mech
Velmi důležitou činností je zbavení trávníku stařiny, mechu a listí, které působí jako houba, vysávající vodu. Ta se pak nedostane ke kořenům trávy. Použít můžeme hrábě, ale snazší je to s vřetenovou sekačkou, kde žací vřeteno nahradíme pročesávacím ústrojím.

 

DISKUTUJTE

redakce