Jak připravit dřevo na zimu

Zdroj: TV Nova

Představíme si pomůcky, které potřebujeme pro zpracování dřeva na otop. Ukážeme si tedy sekery, motorové a elektrické pily, horizontální i vertikální štípače i cirkulárku. Zmíníme se také o nejvhodnějším dřevě na topení i o tom, jak dřevo uložit.

Na topení nejlépe využijeme tvrdé dřevo – dub, buk, popř. habr. Můžeme využít i dřevo z ovocných stromů. Dřevo z jehličnanů se nedoporučuje, neboť produkuje více odpadu a kouře a nehodí se do všech kamen.

Pokud si nechceme dříví na topení připravovat, můžeme použít dřevěné brikety, které mají vysokou výhřevnost a vydrží hořet až pět hodin (záleží na druhu briket i kamen). Dřevěné brikety lze kombinovat i se dřevem.

Zakoupit si můžeme i štípané dřevo, čímž odpadá veškerá příprava, ovšem pohybuje se ve vyšší cenové kategorii nežli špalky (či dříví nasbírané).

Zpracovat dřevo lze pomocí cirkulárky, která se hodí zejména pro řezání větších polen. Na dřevo slabší/menší můžeme použít klasickou motorovou pilu. Při práci je vhodné použít ochranné prostředky, jako přilbu, rukavice, popř. sluchátka.

Pro zpracování menšího množství dřeva a v dosahu elektrického proudu lze použít elektrickou pilu. Benzínová pila se pak hodí, pokud nejsme v dosahu elektrického proudu a zpracováváme větší polena a větší množství dřeva.

Nařezané špalky si naštípeme pomocí (štípací) sekery. Na velké špalky použijeme kalač.

Pokud topíme dřevem celou zimu, tak se nám vyplatí investovat do některého ze štípačů. Vybrat si můžeme mezi vertikálním a horizontálním štípačem. Rozdíl je v tom, že vertikální štípače mají menší výkon. Štípače se pak ještě rozdělují podle vyvíjecího tlaku.

 
 

Podívejte se také na:
Příprava palivového dříví na zimu
Hotové palivové dříví
Briketa z listí
Štípačky dřeva – Víme, jak na polena bez sekery
Vytápění biomasou - 1. díl
Vytápění biomasou - 2. díl

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova