Pily

Kdo to nestihl o prázdninách, ten už má nejvyšší čas začít. Řeč je o přípravě dřeva na zimní topení. V reportáži si ukážeme, jak vybrat pilu. A představíme pily na na pár polínek i na půlku lesa.

Pokud potřebujete palivo jen pro příležitostné „nakrmení“ krbu na chatě nebo chalupě, stačí vám řetězová pila s elektrickým motorem. Pokud však vytápíte rodinný dům a v zimě spálíte celý valník dřeva, vyplatí se vám kvalitní benzinový stroj.

Jak si pilu vybrat?
Jak už bylo naznačeno, před nákupem řetězové pily by si každý měl zejména ujasnit, k čemu pilu potřebuje. Jestli to bude jen pro nařezání menších a nepříliš tlustých polen, na drobné práce v okolí domu, nebo zda ji potřebuje na pravidelné řezání velkého množství dřeva na topení v rodinném domě či na chalupě. V prvním případě bude vhodnější zvolit pilu elektrickou, ve druhém už musíme sáhnout po výkonném benzinovém stroji.

Jaké jsou výhody elektrických pil a jaké přednosti mají pily benzinové?
Elektrické pily mají oproti benzinovým strojům nižší hmotnost, jsou tišší, ale jsou závislé na přívodu elektrického proudu. Naopak s benzínovou pilou můžete pracovat kdekoliv. U domu i daleko od civilizace. Tyto výkonné stroje jsou rozděleny do tří kategorií - od hobby, přes farmářské až po profesionální stroje, které využívají ke své práci opravdoví dřevorubci.

Na co si dát při nákupu pozor?
Pila je specifický nástroj, proto bychom si ji měli pořizovat ve specializovaném obchodě a nechat si od odborníka poradit při výběru konkrétního modelu. Ideální je, když vám v obchodě předvedou pilu i při práci. Stroj by měl mít dostatečný výkon pro práci, kterou s ním budete běžně dělat. Je dobré se vždy zajímat o to, jaký má poměr výkonu a ceny, a také o to, jak dlouhou garanci na výrobek prodejce dává. Záruka totiž hodně vypovídá o jeho kvalitě. Za zlomek ceny se dají i velmi kvalitní značkové pily pořídit ve výprodejových akcích.

Které jsou nejžádanější?
V posledních letech se mnoho lidí orientuje na topení levným a dostupným dřevem. A právě proto je nejsilnější zájem o farmářské modely s robustní konstrukcí a objemem motoru až 57 ccm. Tyto pily jsou vhodné k pravidelnému řezání většího objemu dřeva i pro občasnou samovýrobu v lese. Tedy pro kácení menších stromů, probírku a prořezávání.

Na co bych měl při výběru pily také dávat pozor?
Moderní pily již disponují celou řadou příslušenství a funkcí, které usnadní práci a prodlouží jejich životnost:

- Odstředivé předčištění vzduchu
Z nasávaného vzduchu jsou odstředivou silou odstraněny hrubé nečistoty. Díky tomu se prodlužuje interval pro čištění vzduchového filtru a životnost motoru.

- Regulace množství oleje
Pro konkrétní podmínky si optimálně nastavíte dodávku mazacího oleje - dosáhnete tím jeho výrazné úspory.

- Nastřikovač paliva
Snadno dopravuje palivo do karburace, což podstatně přispívá k jednoduššímu startování.

- Dekompresní ventil
Odpouští část kompresního tlaku a tím podstatně snižuje sílu potřebnou pro nastartování.

- Poloautomatický sytič
Jedním pohybem otevře sytič a přednastaví akcelerátor pro snadné startování.

- Rychloupínací matice
Bez potřeby montážního nářadí umožňuje rychlý přístup ke vzduchovému filtru při jeho čištění a k zapalovací svíčce při čištění a případné výměně.

 

Podívejte se také na:
Motorové pily
Práce s okružní pilou
Štípačky na dřevo
Jak připravit dřevo na zimu
Není pila jako pila
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz