Ponorná čerpadla

K vyčerpání čisté, mírně zakalené a znečištěné vody i s příměsí pevných látek do průměru 30 mm z bazénů, jezírek, nádrží, zatopených sklepů nemůžeme nalézt lepšího pomocníka než jsou ponorná čerpadla.

1) Ponorná čerpadla na čistou vodu
Používají se pro čerpání vody ze studní, nádrží na dešťovou vodu, zahradních rybníčků a jezírek, pro odčerpávání vody ze zatopených sklepů, bazénů. Pro vnitřní i vnější použití.
 

2) Ponorná tlaková čerpadla
Ponorná čerpadla zaručují vysoký výkon, ale nedávají skoro žádný tlak (¾ baru). Zahradní čerpadla sice poskytují vysoký tlak, ale nelze je ponořit do vody. Ponorná tlaková čerpadla v sobě spojují výhody obou kategorií – můžete kropit, zalévat či zavlažovat tlakem vody přímo ze studny, cisterny rybníku či jiné nádrže. Čerpadlo je ihned připraveno k provozu a může zůstat ukryto pod vodní hladinou natrvalo. Tato čerpadla mohou také pracovat ve spojení s Hydrokontrolou nebo jinými zařízeními umožňujícími plně automatický provoz spojený s hlídáním dostatečného množství vody. Jedinou podmínkou je vstupní otvor obvykle s minimálním průměrem 150 mm.
 

3) Hlubinná čerpadla
Oblast použití hlubinných ponorných čerpadel začíná v hloubkách, přesahujících běžně vodárnami využitelnou výšku hladiny spodních vod (7,5–9 m). Silné varianty čerpadel jsou běžně schopné vytlačit vodní sloupec do výšky 60, ale i přes 100 m. Použití je podmíněno pouze čistotou vody a průměrem šachty přes 100 mm .


4) Ponorná kalová čerpadla
Konstrukce těchto čerpadel umožňuje běžně odčerpávat znečištěné kalové vody s 5–15 % pevných příměsí o maximálním průměru 30–40 mm. Vždy je však třeba mít na paměti, že chceme čerpat kapalinu a ne přesýpat písek a kamení.

 

 

 

redakce