Robotické sekačky

Publikováno 22. 5. 2012
Zdroj: TV Nova

V dnešní reportáži si představíme robotické sekačky. Jejich největší výhodou je to, že v podstatě sekají samy.

Robotická sekačka vám dá to, co je dnes stále cennější: čas. K sekání vás totiž vůbec nepotřebuje. Seká prostě za vás, zatímco vy si děláte, co chcete nebo potřebujete.
Kromě úspory času jsou největší výhodou vynikající výsledky sekání. V tomto ohledu se jim vyrovnají jenom vřetenové sekačky, ty jsou ale určeny pouze na malé pozemky. Trávník, o který se stará robot, má perfektní vzhled a kondici.

Jak lze dosáhnout perfektního vzhledu trávníku? Především velmi častým a pravidelným – můžeme říci kontinuálním – sečením, to totiž podporuje odnožování trávy, díky čemuž se drny trávníku rozrůstají do šířky. Porost zhoustne a je tak mnohem odolnější proti plevelu. Kromě toho roboty nemají koš, takže všechna tráva zůstává na zemi. Vzhledem k tomu, že jde o naprosto jemnou drť, stačí se posekaná stébla trávy rozkládat, nezahnívají a mění se v přírodní hnojivo. Trávník je potom svěží, vitální a má zdravý vzhled. Navíc si už nebudete muset dělat starosti, kam s posekanou trávou.

Robotickou sekačku lze použít v podstatě kdekoliv. Jediným omezením je, že sečená plocha nesmí mít větší sklon než 27°. Na tvaru nebo členitosti nezáleží. Robot si poradí s každým pozemkem. Podle potřeby ho dokonce můžete nastavit tak, aby v různých časech nebo dnech pracoval na různých místech – tzv. zónách – vašeho pozemku.

Menší typ sekačky využijí majitelé menších zahrad – do 400 m2 – například v satelitních městečkách. Sekačka je vybavena travními senzory, takže sama rozpozná plochy, které má posekat. Stačí jen tento prostor vymezit – např. plotem nebo podobnými zábranami. Robot se pohybuje v náhodném směru, takže je 100% zajištěno posekání trávníku bez vynechaných míst.


Pokud máme na zahradě i záhony květin, které logicky nechceme posekat, u menších typů sekaček postačí, když nebudou záhony porostlé trávou. Potom se květinám vyhnou. Pro větší typy sekaček se záhon jednoduše označí vodicím kabelem. Pak si můžete být jisti, že se vašemu záhonu nic nestane.

S větším modelem posekáte průměrně velkou českou zahradu – cca 800 m2. Oproti předchozí sekačce má navíc dokovací stanici, kam se jezdí sama dobíjet, a pádové senzory, které prostě sekačce zabrání v tom, aby někam spadla.

Tento stroj je schopen starat se naprosto samostatně o pozemek s rozměrem přibližně 1 600 m2. Z nadstandardní technické výbavy stojí za zmínku například dešťové senzory, které v případě deště zastaví nůž a vyšlou sekačku schovat se do dokovací stanice. Stroj se na pozemku orientuje pomocí vodicího kabelu, který je veden těsně pod povrchem země.

Nastavení stroje je velmi jednoduché – je to otázka stisknutí několika tlačítek. Zodpovědný prodejce by vám měl navíc sekačku nastavit přímo na vašem pozemku.

Při výběru je třeba se zaměřit na typ pohonu.
Stroj by měl být vybaven lithiovou baterii. Ta umožňuje práci po dobu 3–3,5 hodiny, přičemž nabíjení nezabere delší čas. U ostatních akumulátorů je doba sečení podstatně kratší a nabíjení naopak delší.

Lithiové akumulátory zvládnou držet natolik vysoké otáčky, že mohou být k sečení použity masivní nože z kalené oceli. Ty mají dlouhou životnost a není je třeba po sezoně, či dokonce v jejím průběhu měnit. Vyznačují se mimořádnou životností a po sezoně je stačí přibrousit. Jiné typy baterií než lithiové by se ale při takto vysokých otáčkách vybily už po krátkém čase, a tak se musí jejich žací ústrojí točit mnohem pomaleji. Z toho důvodu je potřeba, aby byly nože co nejostřejší, protože jinak by sekaly neuspokojivě. To s sebou ale přináší jednu zásadní nevýhodu, a to nízkou životnost až příliš tenkých a ostrých nožů. To znamená, že je nutné nože minimálně jednou za sezonu měnit, což přináší investici kolem

2 000 Kč ročně. Tím se ale poněkud ztrácí jedno z kouzel robotických sekaček, které by mělo spočívat právě v úsporách na provozních nákladech.

 


Cenově se robotické sekačky pohybují v relativně rozumných částkách. Je třeba si uvědomit, že na pozemek o velikosti

1 600 m2 už bychom jinak potřebovali zahradní traktor. A ten na zahradu o takové ploše rozhodně nepořídíme pod 55 až 60 000 Kč. Nejlevnější model stoji 25 000 a ten nejvýkonnější (zvládá práci traktoru) stojí pod 50 000 Kč.

 

 

 


Mohlo by vád zajímat:

Příprava sekačky
Svahové sekačky
Zahradní traktory
Výběr rotační sekačky
Sečení vysoké trávy

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova