Šroubováky a digitální momentový adaptér

V této reportáži vám poradíme, jak si správně vybrat ruční nářadí do dílny nebo garáže. Na řadu přijdou zejména šroubováky.

Šroubováky jsou nepostradatelnou součástí každé dílničky. Neustále je potřeba něco přišroubovat, dotáhnout nebo odmontovat. A i když se šroubováky pracujeme jen párkrát do roka, tak se přesto vyplatí pořídit si kvalitní nářadí s garantovanou kvalitou materiálu i zpracování. Levné nářadí nejenže dlouho nevydrží, ale může i danou věc poškodit. Pan Verner nám ukáže rozdíly mezi levným a profi šroubovákem a poradí, jak kvalitní šroubovák poznat. Při výběru hraje důležitou roli nejen použitý materiál, ze kterého je šroubovák vyroben, ale i ergonomie rukojeti, aby nástroj tzv. padl do ruky.

K tomu, aby šroubováky (popř. bity) pasovaly k vrutům či šroubům, nestačí jen rozlišovat drážky podélné a křížové, ale i jejich profily. I ty se totiž mohou dost lišit: křížová drážka u nástavce typu PZ je jiná než křížová drážka u nástavce typu PH. Správnou volbou šroubováku zajistíme, že bude v drážkách hlavičky šroubu dobře sedět. V opačném případě se šroubovák nebo bity viklají, až protáčejí a drážky se rychle poničí, takže se šroubem už nikdo nehne. Křížový šroubovák typu PH používají zejména truhláři a šroubovák typu PZ je častěji k vidění ve strojírenství.

Jako další zajímavost nám pan Verner představí digitální momentový adaptér, který dokáže měřit jakýkoli utahovací moment vlevo i vpravo v 5 různých jednotkách.
V garáži nebo dílně se často setkáme s tím, že potřebujeme dotáhnout matici na požadovaný utahovací moment předepsaný výrobcem. K tomu slouží digitální adaptér, který digitálně měří průběh i maximum dotažení. Při nastavení „Maximum” displej zobrazí jen nejvyšší dosaženou hodnotu po dobu utahování a při nastavení „Průběh” nastavíte požadovanou hodnotu utahovacího momentu, a když začnete utahovat a dosáhnete 80 % nastavené hodnoty momentu, vidíte zablikat červené světlo a uslyšíte přerušovaný signál, který vás upozorní, že se blížíte k dosažení nastavené hodnoty. Po dosažení nastavené hodnoty se rozsvítí červené světlo a uslyšíte zvukový signál.

 

Přečtěte si také:
Štípačky dřeva – Víme, jak na polena bez sekery
Univerzální přístroj pro řemeslníky
Aku nářadí
Univerzální držák
Uložení nářadí
Podzimní nářadí

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova