Štípačky

Topná sezona se sice nezadržitelně blíží, ale pro všechny majitele krbů či krbových kamen máme přichystanou reportáž, díky které příprava palivového dříví už nemusí znamenat úmornou dřinu a nekonečné hodiny ve společnosti sekyry, kalače a klínu. Se štípačkami lze zvládnout zásoby dříví mnohem rychleji a pohodlněji, než by kdokoli čekal.

Abychom zpracovali tolik dřeva, které nám vystačí po celou topnou sezonu, museli bychom se s kalačem a sekyrou ohánět několik nekonečných dní. Proto bychom měli svou pozornost obrátit k výběru vhodné štípačky. S ní totiž zvládneme zásoby dřeva rychle, bezpečně a komfortně. Kromě toho si snadnou práci s robustním strojem, doprovázenou charakteristickým praskotem a vůní dřeva rychle oblíbí snad každý.

Současný trh nabízí horizontální a vertikální varianty štípaček. Základním hlediskem při výběru konkrétního stroje by nemělo být pouze množství štípaného dříví, ale také otázka mobility, bezpečnosti a celkového komfortu při práci. Proto vždy vybíráme štípačky s robustní a celokovovou konstrukcí, které jsou vybaveny množstvím chytrých technických prvků. Nesmíme zapomínat, že si štípačky pořizujeme pro ulehčení práce, proto bychom měli vybírat u prověřených výrobců, kde nehrozí problémy s kvalitou a spolehlivostí stroje.

Horizontální štípačka vyhoví uživatelům, kteří si přitápějí příležitostně. Tlak pěti tun rozpůlí i více než půlmetrová polena. Výhodou těchto strojů je jejich nízká hmotnost, ideálně do 45 kg.

Vertikální štípačky jsou určeny pro zpracovávání větších objemů dřeva. Oproti sekyře pracují až pětkrát rychleji, takže zásoby na celou topnou sezonu je možné zvládnout za jediné odpoledne. Samozřejmostí by měl být polohovací pracovní stůl, který umožní štípání polen široké škály rozměrů, a obouruční bezpečnostní úchop. Jednou z nejvyhledávanějších variant je „šestitunka“, tedy štípačka s tlakem 6 tun, která si poradí s poleny dlouhými 20 až 104 cm. Stroje s tlakem 10 tun se nezastaví ani před poleny s průměrem 40 cm a délkou 20 až 140 cm. Při takovémto výkonu je žádoucí třífázový elektromotor, který daleko méně zatěžuje elektrickou síť.

Výhodou vertikálních štípaček je variabilní konstrukce klínu, která dává na výběr, zda polena půlit, nebo rovnou čtvrtit. Vodítkem při výběru konkrétního stroje by měly být také garanční záruky a servisní možnosti.

 

Podívejte se také na:
Štípačky na dřevo
Příprava palivového dříví na zimu
Pily
Peletovací lis
Výhody a design krbových vložek a kamen
Práce s okružní pilou

 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz