Bylinné sirupy

Jaro je bohaté na řadu bylin, které mají mnoho prospěšných látek včetně vitaminů a minerálů a nemusíme je užívat výhradně v nemoci. Jednou z možností je výroba domácího bylinného sirupu.

Velmi často se používají byliny celkově podporující metabolizmus: květ sedmikrásky, květ pampelišky, listy jitrocele, květy bezu a lahodný sirup je také z máty. Samozřejmě jej můžeme vyrobit třeba ze zázvoru anebo směsi bylin. Existuje více variant, jak si doma vyrobit svůj sirup, pojďte se na některé z nich podívat!


Na Sirup k osvěžení s léčivými účinky budeme potřebovat:
600 g čerstvých květů nebo listů
5 l vody
100 g kyseliny citronové
cukr

 

 

POSTUP:

1) Kvalitní pitnou vodu převaříme a necháme vychladnout. Do vody dáme čerstvé rostliny a 100 g kyseliny citronové. Necháme vylouhovat 24h a občas promícháme. Poté přecedíme přes plenu nebo sítko s vloženou gázou a odměříme získané množství výluhu. Kolik je výluhu, tolik přidáme krystalového cukru (1 l výluhu = 1 kg cukru) a pozvolna zahříváme, až se cukr zcela rozpustí. Vlijeme teplé do vypařených lahví. Doporučuje se nejdřív převázat gázou a teprve asi za týden napevno zazátkovat. Uchováváme nejlépe v chladnu a temnu (sklep, komora), může vydržet rok.

 


2) Máte odšťavňovač? Smíchejte 10 dílů bylinné šťávy se 16 díly cukru a opatrně povařte, až se vše zkapalní a spojí.

 

3) Samozřejmě se rychle sirupy dají vyrobit i tak, že do základního cukrového sirupu (640 g cukru rozvaříme v 360 g vody), přidáváme tinkturu (1 díl tinktury na 1 díl cukrového sirupu).

 

4) Další možností, jak snadno vyrobit sirup, je prokládání bylin cukrem. Do zavařovací sklenice ve vrstvách střídavě natlačíme jitrocelové listy (cca 1-1,5 cm) a prosypeme je vrstvou krystalového cukru. Láhev naplníme až po povrch a necháme stát zakrytou víčkem v místnosti, někdy se dává i do temna a chladna. Potřebuje minimálně 2 měsíce na plné vylouhování.

 

Vyrábíte si doma svůj domácí sirup a používáte některý z těchto postupu, nebo naopak úplně jiný? Podělte se s námi o vaše zkušenosti.

 
 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Jarní květina Cinerárie

PSÍ SERIÁL: Začátek výcviku

Nova.cz