Lotosy a lekníny

Lekníny i lotosy jsou nádherné vodní rostliny, které přitahují pozornost. Lekníny můžeme najít tropické i mrazuvzdorné, rostou na podobných lokalitách jako lekníny, v pomalu tekoucích nebo stojatých vodách. V této reportáži bychom vás rádi inspirovali v jejich pěstování, neboť jsou svou krásou skutečně na královském postu v rostlinné říši.

Lotosy, na rozdíl od leknínů, nerostou na hladině, nesplývají, jejich květy se rozvíjí na pevných stoncích vysoko nad hladinou, často až 2m. Květy jsou bohatší a ve středu mají výrazný semeník, který mnozí znáte jako sušenou dekoraci. Často výrazně voní. Květy mají rozmanitý tvar, barvy mají bílou, růžovou až purpurovou a ojediněle žlutou. Také se můžeme setkat s květem žíhaným nebo sestávajícím se z více barev, např. baculatý lotos Chavan Basu má slonově bílý květ a vrcholky okvětních plátků jsou růžové.

Lotosy se u nás dají pěstovat, od konce května rostou dobře i venku, ale musíme zvládnout jejich zimování. V jejich domovině totiž není střídaní ročních období tak výrazné a mohou růst celoročně. Lotosy nejsou přizpůsobeny dlouhému období vegetačního klidu a nesnášejí zimní měsíce bez slunce. U nás přezimují zdravé vitální rostliny se silnými hlízami, které měly v sezoně hojnost živin a slunce. S prvním výrazným ochlazením lotosům uvadnou listy a rostlina se ukládá postupně k odpočinku.

Osvědčilo se zazimovat lotosy v místnosti s teplotou kolem 10 °C, do které je umístíme před příchodem mrazů a počátkem března je přemístíme do vytápěného bazénu ve foliáku. Uvítají pořádně prohřáté prostředí a sluneční žár. Znovu začnou růst až s příchodem teplot okolo 20 °C.

Více už v reportáží, ve které ujasníme rozdíly mezi leknínem a lotosem – jak vzhledem, tak i nároky. Podrobně vysvětlíme, kdy a kde lotosy ideálně pěstovat, i jak je správně zazimovat.

Nova.cz