OKRASNÉ TRAVINY dodají zahradě šmrnc, i na podzim

Zdroj: TV Nova

Traviny mohou na zahradě tvořit samostatné plochy anebo mohou být součástí trvalkových záhonů, skalek či zahradních jezírek. Jsou vynikajícím vzdušným architektonickým prvkem. Výborně doplní také různé nádoby, misky i koryta. Traviny pěstujeme především pro jemné, štíhlé, často obloukovitě prohnuté listy, ale také pro květenství – klasy a laty. A právě podzim dává vyniknout jejich kráse.

Nejvýraznější jsou sice velké solitérní trsy ozdobnic Miscanthus a pampové trávy – kortadérie, ale na zahradě najde uplatnění celá řada dalších travin. V reportáži se zaměříme na druhy, které na podzim patří mei výrazné prvky a tvoří krásný kontrast s podzimními květinami, zejména vyššími trvalkami.

Podzimu vévodí dochan psárkovitý (Pennisetum alopecuroides), roste v trsech, výšku má těsně pod 1 m. Koncem léta vytváří mírně skloněné, husté štětkovité asi 10 cm dlouhé klasy, pro které je především oblíbený. Dochany jsou náročné na živiny, trsy potřebují přibližně po pěti letech zmladit, aby lépe kvetly. Atraktivní červeně vybarvené dochany většinou nepřezimují, ale i sezonní krása za to stojí.

Proso prutnaté
(Panicum virgatum) je volně trsnatě rostoucí tráva amerických prérií. Dorůstá do výšky přes 1 m, v létě vykvétá jemnými vznešenými tenkými stříbrnými latami a na podzim dozrává. Při dozrání přibývají k žluté ještě i červené tóny. Proso i dochan potřebují slunečné stanoviště a živné půdy.

Zajímavé hřebínkovité květenství nabízí moskytka něžná (Bouteloua gracilis), menší, řídce trsnatá prérijní tráva vysoká asi 30 cm. Stále větší oblibu získávají i éterické, na koncích zvlněné kavyly (Stipa). Naprosto neobvyklé rezavé zabarvení dodá zahradě ostřice Buchananova (Carex buchananii).

O tom všem už ve videu.
 

Nova.cz