RECEPT: Telecí steak s chřestem a holandskou omáčkou

Vyzkoušejte si tradiční francouzskou kuchyni. Recept je známý už od 18. století, když byl vytvořen osobním kuchařem Napoleona a Ludvíka XVIII. Dnes vám ovšem postup ukáže král všech kutilů Petr Rychlý.

Holandská omáčka, z francouzského La sauce hollandaise, je bílá omáčka podávaná ponejvíce k rybám, mořským plodům a masům, řidčeji též k zelenině. I přes její název nepochází z Nizozemska, ale z Francie. Patří k základním omáčkám klasické francouzské kuchyně. Z holandské omáčky se odvozuje bearnéská omáčka, která navíc vyžaduje Pelyněk estragon.


Loskuták: Telecí steak s chřestem
Zdroj: Nova.cz

 

Postup na přípravu královského pokrmu:
Ocet a bílé víno si dáme do rendlíku a asi o necelou třetinu svaříme. Necháme vychladnout přidáme žloutky a rozšleháme a vše dáme vařit do vodní lázně než nám omáčka nezhoustne. Osolíme, opepříme a sundáme z vodní lázně. Potom do ní přiléváme rozpuštěné máslo a neustále šleháme. Nakonec zakápneme citronem.


Chřest oloupeme a zbavíme spodní třetiny. Vaříme na páře nebo v osolené vodě do měkka cca 3-5 minut. Poté zchladíme v ledové vodě. Před podáváním lehce ohřejeme na páře nebo v horké vodě.


Steak lehce osolíme a opepříme, pokapeme olivovým olejem, opečeme z obou stran na rozpálené pánvi cca 2 minuty z každé strany a pak necháme odpočinout před podáváním.

 

Potřebné suroviny:
Telecí kýta nebo kotleta na porci 200 g steak
Chřest
4-5 žloutků
250 g másla
2-3 lžíce bílého suchého vína
1 lžíce vinného octa
½ citronu
drcený zelený pepř
hrubá sůl
olivový olej
sůl, pepř
 

Dobrou chuť!


A také můžete VYZKOUŠET:

RECEPT: Nejen velikonoční zeleninová polévka s rukolou a brynzou

RECEPT: Kedlubnové zelí a karotkové knedlíky

Nova.cz