Textilní kabela

Aktualizováno 20.10. 2009 15:59

Pro nešvadlenky ukážeme postup šití jednoduché látkové tašky. Nakonec ji ozdobíme třeba motivem slona pomocí barev na textil. Pracovat se bude v chráněné romské dílně nedaleko Toužimi.

Materiál:
lněná tkanina v přírodní barvě
strojní nitě odpovídajícího odstínu
textilní barva, houbička, kolíček na prádlo, špejle, štěteček


Pracovní postup:
1. Střih kabely (obdélník zvolených rozměrů) přeneseme na látku a vystřihneme s přidáním na švy
2. Zažehlíme záložky
3. Ušijeme si začištěný horní okraj kapsy
4. Uděláme vzor textilní barvou na kapsu
5. Ušijeme ucha tašky
6. Přišijeme venkovní, případně i vnitřní kapsu, začistíme horní lem kabely a přišijeme do něj ucha
7. Sešijeme celou kabelu patentním švem, aby byly okraje začištěné

 

Použijete-li kabelu jako dárek, můžete přidat ozdobnou visačku.


Nanášení vzoru
Začátečníci nejdřív udělají na kapsu vzor a teprve potom pokračují v šití. Vzor nanášíme textilní barvou podle šablony. Šablonu vystřihneme z libovolné lepicí tapety. Barvu nanášíme tupováním houbičkou. Houbičku přidržujeme kolíčkem, abychom si nepotřísnili prsty. Okraje kontur přejedeme špejlí. Ručně pak ještě štětcem domalujeme chybějící části. Barvu zažehlíme. Na kapsu můžeme nanášet také motiv pomocí bramborového razítka nebo umělého razítka, které se potře štětečkem s barvou. Podobně lze zhotovit dětské kapsáře, kapsáře do bytu, textilní ubrusy, prostírání apod.

 
Rozměry
vlastní taška - obdélník 70 x 35 cm + po obvodu 3 cm na švy - konečný rozměr včetně švů 76 x 41
kapsa - malý obdélník 20 x 18 cm - po delších stranách 1-1,5 cm na švy, jedna kratší strana 1 - 1,5 na švy a druhá kratší strana se zakládá na horní okraj - zde + 3 cm/konečný rozměr včetně švů 24,5 cm x 21 cm
uši - dva stejně dlouhé úzké obdélníky - 84 (+2,5 cm na švy po obou stranách) x 3 cm (+ 1,5 cm po obou stranách/ konečný rozměr včetně švů 89 x 6 cmRozměry lze přizpůsobit vlastní velikosti tašky. Kapsa se nejdřív po obvodu začistí entlem a na horní straně založí dovnitř dvojitým přeložením a prošije.


Po stranách je kabela šitá patentním švem, aby vlastní šev byl schován a netřepila se. Uši se nejdřív sešijí na délku, poté se založí okraje do horního okraje kabely a ten se začistí.

 

Přečtěte si také:
Pyrografika aneb výtvarná kouzla s pájkou
Malování hedvábí na desce
Malovaná trika
 

redakce