Uvařte si netradičně: V kuchyni využijete lístky, natě i květy jarních rostlin

Letos byly Velikonoce poměrně pozdě, a to je vlastně dobře – můžeme totiž v kuchyni využít krom kopřiv i spoustu dalších čerstvých bylin a květů.

Základ velikonočních nádivek tvoří kopřivy, partnerem je jim popenec, který se ale také často dává do polévek, pomazánek a salátů. Má jemně peprnou chuť. Používáme jen nejmladší lístky, starší listy nejsou vhodné (působením slunce se mění obsahové látky). Komu nevyhovují lístky, může použít modravý květ, je hezký a má velmi jemnou chuť. Zde se budeme striktně držet plané rostliny, kulturní popenec, známý především jako balkonovka, má sice hezký zeleno-bílý vykrajovaný list, ale do pokrmů nepatří.

 

Další jarní klasikou je medvědí česnek, roste planě i se pěstuje. Používáme listy i méně aromatické bílé květy. Pak zde máme celou paletu pažitek, některé jsou vytrvalé a některé později zatahují. Pažitky nespařujeme, používáme je čerstvé a přidáváme nakonec. Při delší tepelné úpravě totiž hořknou. Výborně vyniknou v pomazánkách.

 

Mezi tradiční časné jarní bylinky patří také řebříček, kde se používají nejmladší lístky. Zde, na rozdíl od popence, využijete jak plané, tak kulturní rostliny. Další vhodnou bylinkou je černohlávek, ze kterého můžeme použít mladičké lístky, ale zejména květ. Stejně tak se využívá květ i list sedmikrásky nebo plicníku. Z pampelišky můžeme využít jen nejmladší lístky, které ještě nemají hořké mléko. Nezklamou nejrůznější mateřídoušky a tymián anebo dobromysl, používají se také nejmladší lístky rozmanitých mochen.

Na další reportáže se podívejte TADY.

TV Nova