Výběr toho nejlepšího: Loskutákova bylinková zahrádka

Dáváte přednost přírodnímu léčení neduhů před chemií? Podívejte se na nejlepší bylinky ze zahrádky babičky ptáka Loskutáka.

1. Ostropestřec mariánský
Tato bylinka vám pomůže, pokud máte problémy s játry buď kvůli jejich poškození po prodělání žloutenky, nejrůznějším otravám v důsledku intoxikace alkoholem. Obsahuje látku, která urychluje regeneraci jaterní tkáně.

 


2. Benedikt lékařský
Pokud trpíte nechutenstvím nebo nadýmáním, zlobí vás játra nebo žlučník, či máte pásový opar, vyzkoušejte léčivé účinky benediktu lékařského. V lidovém léčitelství se uvádí, že zastavuje průjem, léčí nespavost a pomáhá při chudokrevnosti.

 

3. Kotvičník jako afrodiziakum
Kotvičník zvyšuje vitalitu, obranyschopnost organismu, celkově pročišťuje tělo. Pomůže vás zregenerovat, zvlášť po těžších nemocech nebo fyzické námaze. Rostlina se nazývá přírodní viagrou. Proč asi?


 

4. Citronela
Listy asijské trávy, Citronely, obsahují vonnou silici. Používá se nejen do pokrmů, ale také do vonných olejíčků, posiluje organismus, působí proti bolestem hlavy a má antiseptické a antirevmatické účinky. Pokud vás třeba na chalupě otravuje dotěrný hmyz, můžete citronelu použít na jeho odpuzení.5. Stévie sladká

Stévie je pomocnicí hlavně pro diabetiky, zvyšuje produkci inzulinu. Dále zlepšuje metabolizmus, používá se proti pálení žáhy, na zmírnění alergických reakcí, má antibakteriální a protivirové účinky, snižuje únavu a pozor, také chuť na tabákové výrobky a alkohol!6. Echinacea
Léčivé účinky echinacey objevili už Indiáni. Obsahuje látky, které zvyšují obranné síly organismu. V lidovém léčitelství se používá při nachlazení a virových infekcích, ale i pro podporu obranyschopnosti organismu a k posílení v období rekonvalescence. Přípravky z echinacey se používají jak vnitřně, tak i zevně (na popáleniny, ekzémy, opary, křěčové žíly).


7. Jojoba
Jojobový olej patří mezi nejkvalitnější rostlinné oleje. Používá se například při léčbě kožních poranění.

 

 

8. Rozmarýn
Bylinka má uklidňující účinky na naši mysl, pomáhá od různých bolestí nervového původu, například některé typy migrény. Pomáhá při nespavosti.


9. Fenykl
Nejen výborný pomocník při trávení, obsahuje vitamin C a karoten. V syrovém stavu se používá jako dezert a přidává se do salátů.


Přečtěte si také:
Loskutákovy tipy: bude se vám hodit o dovolené
Letní recepty - výběr toho nejlepšího
Loskutákovy nejlepší tipy na ruční práce - 1. díl


Máte vy svoje osvědčené bylinky? Napište do diskuze pod článkem!

Tv Nova, Kateřina Volková