Vysávání bez námahy

V dnešní uspěchané době stále více lidí sahá po robotickém vysavači. Patří k praktickému vrcholu techniky, která slouží k úklidu v domácnosti. Čím se vyznačují „nejmodernější“ robotické vysavače?

Předně robotický vysavač je automatický přístroj na vysávání podlah. Takže by měl v plné míře toto hlavní poslání naplňovat. Tudíž měl by být rychlý a vysoce výkonný. V dnešní době přichází nová generace robotů, kteří mají 2 – 3x vyšší sací výkon než tomu bylo před rokem. Dalším důležitým prvkem je řízený rotační kartáč. Ke kvalitnímu úklidu je nepostradatelný. Je důležité, aby automatika vysavače rozpoznala povrch, typ koberce podle délky vlasu a jeho úklidu uzpůsobila okamžitě rychlost pročesávání a zároveň rychlost pojezdu celého robotického vysavače. Nejlepší z nich mají pak tento kartáč přibližně 2x širší než je tomu u zbytku a tím se dosahuje i kratší doby na úklid – zkrátka vysavač nemusí tolikrát místnost projíždět.


Další částí je vlastní navigace. U nejmodernějších robotů je laserová a díky tomu, že skenuje prostor do vzdálenosti 6-8 m 1800x za minutu, robot perfektně rozpozná překážky, nábytek, židle, stoly, hračky, ležící mazlíčky a ty dokáže velmi přesně objíždět.


Nejnovější roboti už nenarážejí do zdi a nábytku. Díky laserové navigaci totiž došlo k odstranění nesmyslného počtu nárazů. Doplňkem laseru jsou pak ultrazvuková čidla, která perfektně rozpoznají průhledné stěny a dveře – mimochodem skleněné stěny jsou stále častějším vybavením domácností. Pokud k tomu přidáte i velký počet čidel proti pádu, umístěných na spodní části vysavače, získáte potom přístroj, který se nejen perfektně orientuje ve vaší domácnosti, ale zároveň umí uklidit celé plochy stejně dobře jako v koutech, mezerách, pod nábytkem apod.


Nejnovější roboti mají velmi nízký profil – už kolem 9cm, takže se vejdou pod většinu nábytku. Nicméně, ti nejlepší umí dotykem poznat, pokud se světlost prostoru pod nábytkem zmenšuje a dokáží zastavit a vyjet. Pro manuální manipulaci slouží dálkové ovládání. S ním je možné nejen řídit pohyb robotického vysavače, ale odeslat ho na základnu nebo spustit přednastavené režimy úklidu. Jeden z nich využívá na úklid omezeného plochy – např. pod stolem po jídle a další režim snižuje třeba hluk o 20dB, takže můžete nejen šetřit baterie, ale úplně v pohodě sledovat televizi nebo poslouchat rozhlas.


Už dnes ti nejlepší robotické vysavače umí mapovat prostor, ukládat si tuto mapu ve své paměti a využívat ji pro dokonalý úklid. Využívají přitom nejnovější technologie. A novinky v brzké budoucnosti? Asi nikdo neprozradí největší tajemství, ale zcela jistě v řádu několika měsíců budou k dispozici systémy pro chytré telefony a počítače pro dálkové ovládání robotických vysavačů. Následně se objeví i možnost komunikace mezi spotřebiči – například inteligentní varná deska pozná, že je dokončená večeře a zavolá robota, aby uklidil před kuchyňskou linkou.

Nova.cz