Zdravý vzduch v budovách I. – CO2

Jste unavení, vyčerpaní, cítíte se špatně, bolí vás hlava? Jednou z příčin může být to, že dýcháte špatný vzduch! Změřte si ho speciálním skenerem, o kterém vám povíme v této reportáži.

Současná doba je ve znamení úspor za energie. Málokdo si uvědomuje, že současný trend utěsňování domů sice přinese velké úspory za vytápění, ale na druhé straně může podstatným způsobem snížit kvalitu bydlení. Norma říká, že v místnosti s dlouhodobým pobytem lidí musí být zajištěn přísun čerstvého vzduchu. A není ho málo. Na 1 osobu musí být zajištěno 25 m3 čerstvého vzduchu za 1 hodinu! Pokud toto množství nezajistíme a žijeme v takovém prostředí dlouhodobě, bude to mít důsledky pro naše zdraví. V takových domech pak rostou koncentrace látek, jako je benzen, formaldehyd, oxid uhličitý, radon. A nejen to, ale i dalších alergenů a prostě látek, která ve zdravém vzduchu nemají co dělat.

Člověk nedostatek čerstvého vzduchu nijak zvlášť nepociťuje. Není schopen vydýchaný vzduch rozeznat. Schválně, bolí vás třeba občas hlava? Nebo se špatně soustředíte zejména v odpoledních hodinách? Cítíte vyčerpání? Pak máte doma špatný vzduch. Stejně jsou na tom úřady, čekárny, školy, dokonce i fitka… Zkrátka, všichni dneska šetří za vytápění a nevětrají. Naštěstí existují skenery, kterými se dá zkažený vzduch měřit.

Skener stačí zapnout do zásuvky a on okamžitě začne ukazovat koncentraci oxidu uhličitého. Norma říká, že koncentrace by neměla přesáhnout hladinu 1500 ppm. Pokud byste vzali skener na čerstvý vzduch, naměřil by 400 - 450 ppm. To znamená, že v milionu různých částic by bylo 450 částic oxidu uhličitého. Norma říká, že pokud v místnosti přesáhne koncentrace oxidu uhličitého, tedy vydýchaného vzduchu, 1500 ppm, je třeba urychleně vyvětrat a vyměnit za čerstvý. Doporučené je navíc větrat při hodnotě už 1000 ppm.

Přístroj měří jen oxid uhličitý, ale je třeba si uvědomit, že s narůstáním koncentrace CO2 narůstají i koncentrace jiných nebezpečných látek, které již přístroj neměří, jako je benzen, radon, formaldehyd, aerosoly, prach…V důsledku toho nás může začít bolet hlava, můžeme být apatičtí, což je to nejmenší. Nicméně dlouhodobý pobyt v tomto prostředí může vést k vážným civilizačním chorobám. A to je opravdu vážná věc. Tyto choroby se mohou projevit až po 10 nebo 20 letech. Je to něco podobného, jak když si dám každý den krabičku cigaret, taky se to projeví až po době.

Skener vypadá jednoduše, stojí pár korun a pořídit si ho může každý
. Ve srovnání s investicí do nových oken, je to banální investice do vašeho zdraví. Vyndáte ho z krabice, zapnete ho do sítě a začíná ukazovat koncentraci. 24 hodin se kalibruje, takže nevypínat a 1 x pořádně vyvětrat. Pak vám začne ukazovat správnou koncentraci.


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz