Bio útok na mravence

Mravenci patří mezi další velmi často diskutované hmyzí problémy. Doma jsou na obtíž a na zahradě jakbysmet – ničí výsadby, skalky, zahradní cestičky a bezostyšně se usídlují v květináčích nebo sklenících. Z toho důvodu si představíme přípravky na přírodní bázi pro likvidaci mravenců. Jedná se o plně funkční rostlinné výtažky, ovšem bez reziduí v okolí a bez negativního dopadu na teplokrevné živočichy.

Když se snažíme zjistit, proč naše rostlinky hynou, nacházíme mraveniště s pilnými mravenci a jímá nás vztek. Naštěstí se nemusíme uchylovat k radám typu „nalej tam petrolej a zapal“, ale můžeme použít sérii přípravků, které jsou účinné a současně patří do kategorie přírodních – nebudou tedy škodit nám, ani okolí a nezanesou se rezidua do půdy.

Mravenci žijí v mraveništi, ve kterém sídlí královna, larvy a vajíčka. Dělnice vyrážejí po stezkách z hnízda za potravou a s potravou se do hnízda vrací. A právě na tomto způsobu jejich života se zakládá účinný boj proti nim. Mravencům se nabídne návnada, kterou zanesou do hnízda a nakrmí jí sebe, královnu a larvy. Posléze tedy uhyne celá mravenčí kolonie.

Základní účinnou látkou je spinosad, přírodní produkt získaný fermentační činností bakterie Saccharopolyspora spinosa, která se běžně vyskytuje v půdě. Spinosad je velmi účinná látka, která se umísťuje jako návnada do zakrytých misek nebo domečků, kde ji mravenci konzumují a odnášejí do svého hnízda. Má podobu roztoku nebo gelu kontrastní barvy.
Podle potřeby se návnada doplňuje, dokud chodí na místo noví mravenci. Chráníme ji před přímým sluncem, pod náporem paprsků totiž ztrácí účinek a vysychá. Návnadu na misce přiklopíme průsvitným víčkem nebo pro jednorázovou potřebu použijeme zakrytý domeček.

Mravencům směs velmi chutná a přitahuje je. V případě, že návnadu pozřou děti či domácí zvířata, otrava naštěstí nehrozí. Přípravek samozřejmě nesmí přijít do styku s potravinami a krmivy.

Aplikační mističky se dají vymýt a použít opakovaně. Tekutá návnada je přiložena v malé lahvičce. Návnadové misky nebo domečky se umísťují do interiéru, ven jen omezeně na chráněná místa, kam nepálí slunce a neprší, ideálně na kryté balkony a terasy.

Další látkou, která spolehlivě zabere na mravence je přírodní pyrethrin – obsahová látka získaná z kopretiny růžové. Určitě neuspějeme, pokud si rostlinu pouze vysadíme do zahrádky. Vybrané pěstební plochy kopretiny růžové se nacházejí ve vysoké nadmořské výšce, aby se dosáhlo maximálního množství účinné silice. Ta se pak speciálně extrahuje a dále upravuje do podoby účinné látky. Přípravek na mravence neobsahuje pyretroidy a jiné syntetické látky. Má podobu roztoku nebo prášku.

K okamžitému použití poslouží sprej v lahvičce s mechanickým rozprašovačem nebo aerosol opatřený doplňkovou aplikační tryskou, pomocí které se přípravek vpraví přímo do škvír a nepřístupných míst. Obě formy obsahují přírodní pyrethrin z kopretiny růžové ve směsi s rostlinnými oleji. Důležité je mravenčí stezky a místa výskytu důkladně postříkat. Obsahová látka je kontaktní insekticid, mravenci tedy po zasažení hynou.

Na zahradě do mravenišť používáme přírodní insekticid ve formě prášku. Plošně jej nasypeme na postižená místa do trávníku, podél obrubníků, na skalky, stezky, podél skleníků apod. Kde je to možné, nasypeme přímo do mraveniště. Dávají se 2 – 4 lžičky na 1m2. Z prášku lze připravit i roztok k zálivce, ten využijeme nejen k plošné aplikaci zálivkou z konve, ale také např. do prohlubní, rohů skleníků, pod kameny na skalce apod. Připravuje se ze dvou lžiček prášku na 0,5 l vody.

Výtažek z kopretiny růžové a spinosad jsou čistě přírodní látky, které velmi účinně působí na mravence. Zmíněné přípravky staví na těchto látkách, jsou přírodního původu a nezatěžují životní prostředí Nejsou škodlivé pro teplomilné živočichy, ale vysokou účinnost vykazují na mravence, které hubí. Samozřejmě si řádně prostudujeme návod, poněvadž i používání biocidních přípravků má svá pravidla. Při správné aplikaci se mravenců rychle zbavíme.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Mravenci – účinná likvidace
Saví škůdci a houbové choroby – BIO ochrana
Ochrana rostlin před škůdci a houbovými chorobami
Hnojivo odpuzující krtky
Granule na slimáky
Jak se zbavit plevele
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova