Česnekové dýmovnice

Aktualizováno 7.3. 2011 14:31
Zdroj: TV Nova

Představíme vám dýmovnici, která bez vedlejších účinků hubí řadu škůdců ve skleníku nebo zimní zahradě. Je to zajímavý ekvivalent k chemické ochraně. Jedná se o letošní novinku s širokým spektrem použití nyní i později za vegetace.

Zima končí a nás určitě zajímá, jak očistit skleník nebo zimní zahradu od různých škůdců, abychom zdárně mohli pěstovat své rostliny. Zejména v obytných zimních zahradách nechceme zbytečně používat razantní chemické přípravky.

Pomoci by nám mohly dýmovnice, kde je účinnou látkou koncentrovaná česneková silice. Dýmovnice prostě ve zvoleném místě vyhoří, silice se uvolní do prostoru a škůdcům se nebude ani trochu líbit.

Jedná se o čistě biologický přípravek, bez jakéhokoliv škodlivého dopadu na člověka (pomineme-li krátkodobě typický česnekový pach). Jedná se o univerzální přípravek k hubení širokého spektra savých škůdců.

Jak dýmovnice aplikovat:
- Všechna okna/dveře prostoru se zavřou a podle potřeby důkladně utěsní, aby dým neunikal ze skleníku/zimní zahrady do okolí.
- Zalijí se všechny rostliny a listy se nechají oschnout - při aplikaci by měly být suché.
- Dýmovnice se umístí doprostřed skleníku a zapálí se. Dává se 1 dýmovnice na skleník/zahradu. Po zapálení se olejnatá silice postupně uvolňuje ve formě kouře a snadno naplní vymezený prostor. Dým nezanechává na rostlinách žádná chemická rezidua a nepoškozuje užitečné organizmy.
- Skleník se nechá min 2 hodiny zavřený, lépe do druhého dne.
- Není zde žádná ochranná lhůta, okamžitě po vyhoření můžete do prostoru vstupovat, rostliny neobsahují žádná rezidua. Jen je žádoucí pro dobrý účinek raději nevětrat, nechodit, aby dým mohl déle působit.


Princip působení:

Olejnatá silice zvyšuje disperzi živin a dodává rostlinám látky, které zvyšují jejich obranyschopnost a odpuzují široké spektrum škodlivého hmyzu a roztočů. Používá se především ve sklenících a zimních zahradách. Pomůže nám zbavit se například mravenců, švábů, mšic, svilušek, molic a třásněnek. Dýmovnice se mohou použít buď ještě v zimě, koncem zimy i v předjaří - čili v době, kdy ještě nejsou dostupní další přirození likvidátoři škůdců (bioagens). K biologické ochraně se ale používají i za plné vegetace, zejména v době kalamitního výskytu více škůdců současně. Nevadí, když jsou rostliny zelené nebo kvetou. Také se úspěšně používají v zimních měsících ve vytápěných nebo temperovaných sklenících (tedy v době, kdy nelze zajistit biologické likvidátory ani nákupem). Většinou jsou dýmovnice baleny po 2 kusech a uzavřené vydrží při skladování až 2 roky. Samozřejmě je necháme v suchých prostorách.

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova