Granuláty pro hnojení a ochranu rostlin v nádobách

Publikováno 16. 4. 2012
Zdroj: TV Nova

Představíme vám časově minimálně náročné a přitom plně spolehlivé řešení, které zajistí vašim pokojovým a balkónovým rostlinám ideální péči. Do substrátu zapravíme granulované minerální hnojivo a granulát do půdy, který účinně hubí celou paletu běžných škůdců. O vaše rostlinky tak bude postaráno po celou sezónu bez další péče.

Snažíme se pro balkonovky vytvořit co nejlepší prostředí, abychom měli opravdu vytouženou záplavu květů. Základem budou kvalitní rostliny v dostatečně velkém truhlíku a ve vhodném substrátu. Pro požadovaný efekt však potřebujeme ještě další kroky – dobrou zálivku, vhodnou výživu a ochranu proti škůdcům. Samozřejmě se nabízí řada úspěšných řešení.

Zaměříme se však na řešení, které je časově minimálně náročné a přitom plně spolehlivé. Určitě to všichni známe – zjara jsme plní elánu a předsevzetí, ale v létě již je vše jinak. Proto se vynasnažíme maximum zařídit nyní. Do substrátu v truhlíku můžeme již teď zapravit granulované minerální hnojivo, které se bude postupně uvolňovat po celou sezonu, tedy 6 měsíců. Nehrozí žádné přehnojení, konzistence hnojiva je již uzpůsobena danému prostředí v nádobě, kdy podle teploty a vlhkosti rovnoměrně uvolňuje veškeré potřebné živiny. Hnojivo rostlina přijímá kořeny a cirkuluje v rostlině.

Hnojivo má podobu drobných granulí. Obsahuje nezbytné živiny a granulka je obalena na povrchu vrstvou vosku. Obal bezpečně reguluje tok živin. Vodní páry pronikají do granulky. Postupně se podle aktuální teploty půdy uvolňuje a vyživuje rostlinu. Obal se v půdě postupně rozloží. Tok živin neovlivňuje typ půdy, hladina solí v půdě ani složení zálivkové vody.

Aplikuje se velmi jednoduše, nejlépe před výsadbou, ale může se snadno zapravit i do vysazeného truhlíku. Opatrně zamícháme granule do substrátu. Přehnojení nebo škody způsobené spálením z přehnojení jsou vyloučené. Jediná dávka nám zajistí každodenní výživu na 6 měsíců. Hnojivo je šetrné k životnímu prostředí, rostlina spotřebuje 80–90 % živin. Toto dlouhodobé hnojivo se používá pro balkonovky i pokojovky, dávkuje se podle velikosti květináče.

Škůdcům je nejlépe předcházet, navíc hladové mšice a jiná havěť jsou již nyní připravené. Pomocníkem pro nás bude granulát obsahující širokospektrální látku, která působí na savé a žravé škůdce, tedy paletu mšic, svilušek, třásněnek, molic, štítenek, puklic, zasahuje dokonce i kořenové háďátko. Rostlina nasává účinnou látku přes kořeny do těla a posléze se rozvádí do všech pletiv. Působí při kontaktu i pozření rostliny, škůdce odpuzuje a neodbytní po nakousnutí rostliny hynou. Tato insekticidní látka působí 3 měsíce. Insekticidní granulát se také promíchává do půdy, přidává se pomocí odměrky, počet odměrek se řídí podle velikosti nádoby. Na květináč o průměru 11 cm je jedna odměrka.

Nejjednodušší je oba přípravky zapravit najednou do substrátu před výsadbou nebo dodatečně do truhlíku. Pak již stačí opravdu jen zalévat a těšit se z krásy květů.

 


Mohlo by vás zajímat:

Moderní krystalická hnojiva
Substráty pro pokojové rostliny
Pokojovky – substráty a hnojiva
Cibuloviny a jaro
Vitalizační komplex
Moderní pěstební nádoby
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova