Hnojivo proti krtkům

Začne-li krtek obracet trávník, nepropadněte panice. Nemusíte v poledne číhat nad krtinami s rýčem ani do nich dávat píšťaličky. Spojíme boj s krtkem a péči o trávník. Obojí zvládneme v jednom kroku. Dnes již existuje účinný přípravek, hnojivo, které obsahuje také složku odpuzující krtky.

Hnojivo kromě živin obsahuje i aromatické látky, které jsou krtkům velmi nepříjemné. Přípravek se rovnoměrně rozmístní po povrchu plochy a záhy krtkům znechutí pobyt. V trávníkovém hnojivu je přídavek přírodní horniny zeolit, která se stále více v zahradnictví využívá. Díky pórovité struktuře má zeolit schopnost vázat aromatické látky, které krtkovi vadí. Postupně se uvolňují do půdy a krtkovi znepříjemní prostředí. Prostě plochu krtkovi dlouhodobě „zasmradí“ a již po druhé aplikaci se stěhují jinam.

Na kvalitu trávníku určitě nepůsobí aromatické látky škodlivě. Naopak, jsou přidány k hnojivu, takže hnojivo současně vyživuje trávník a tím nám šetří čas. Obsahuje vše potřebné, základní živiny – dusík – fosfor – draslík a důležitý hořčík pro pevnost stébel.

Použití je následující: Nejdřív rozhrneme krtiny. Poté si připravíme potřebnou dávku hnojiva. Nyní to bude 19 – 23 g/m2, v plné vegetaci zvýšíme až na 32 g/m2. Hnojivo po trávníku rozhazujeme z ruky, nebo na větší plochy použijme posypový vozík. Nezapomeneme po aplikaci zavlažit, tím dojde k aktivaci aromatických látek ze zeolitu do půdy. Samozřejmě průběžně se také uvolňují do půdy živiny. Hnojit pak budeme od dubna do konce srpna.

Dalším problémem v zahradách je mech v trávníku. Mechanické vyhrabávání, jakkoliv důkladné, jej nikdy zcela nevyhubí. Složení uvedeného hnojiva řeší i tento problém. Obsahuje také železo, které nejen dodává trávníku svěží zelenou barvu, ale současně výrazně potlačuje výskyt mechu. Tak po řádné jarní přípravě trávníku už stačí hnojit a nebudete muset používat další přípravek proti mechu.

Moderní trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem proti krtkům obsahuje všechny potřebné živiny pro zdravý a svěží trávník, působí současně proti mechu a zajišťuje dobré provzdušnění trávníku. Důležitou součástí hnojiva jsou aromatické látky, které vypuzují krtky. Hnojivo na běžné trávníky používáme od dubna. Na nově založené dáváme zhruba měsíc po výsevu nebo položení koberce. Aplikuje se jednou měsíčně. Sáček je na zip, tak jej snadno zavřeme, aby se uložené neznehodnotilo. A nezapomeňte, kosíme nejdřív 3 dny po aplikaci.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Ochrana rostlin před škůdci a houbovými chorobami
Jarní posílení oslabených pokojových a přezimovaných rostlin
Přírodní ochranné přípravky
Granuláty pro hnojení a ochranu rostlin v nádobách
Bio útok na mravence
Granule na slimáky

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz