Nedejme slimákům šanci

Téma plžů patří mezi nejdiskutovanější zahradnická témata. Prostě i ten nejzdatnější zahrádkář je na ně krátký a nemůže nechat jejich řádění volný průběh. Poradíme, jak s nimi efektivně bojovat i bez chemie. Skutečně lze účinně bojovat proti plžům na zahradě a přitom zachovat zdravou zahradu a nepoškodit ani sebe, ani další živočichy. A jak? Zjistíte v reportáži.

Použijeme na slimáky tradiční návnadu – granule, to je osvědčené slimáčí krmivo, ale soustředíme se nejen, aby jim voněly, ale precizně prozkoumáme zejména jejich obsah.

Důležitá je účinná látka – jedná se o železitou sůl, která se beze zbytků rozkládá v půdě, a také se běžně ve volné přírodě vyskytuje. Neškodí ani teplokrevným živočichům (v zahradě nás asi nejvíce zajímají psy, kočky a ježci), ani třeba žížalám a užitečnému hmyzu. Nezobou je ptáci. Slimáky však zneškodní – po nažrání přestanou přijímat další potravu, stáhnou se do úkrytů a zde zahynou. Nemusíme tedy sbírat po záhonech nevzhledné zbytky uhynulých zvířat, ani se bát škodlivých chemických reziduí. Dokonce slimáci nažraní granulemi nezanechávají ani slizkou stopu.

Důkazem o složení přípravku je nulová ochranná lhůta, zeleninu z ošetřených ploch můžeme bez omezení konzumovat, listy dávat králíkům.

Granule aplikujeme volně rozhozem, nevrstvíme. Tyto granule nemá smysl dávat na hromádky nebo mističky. Vlhké prostředí ani déšť jim neškodí. Když zvlhnou, sice nabobtnají, ale neztrácejí účinnost, ani se nezničí. Mohou dokonce opakovaně zvlhnout a zase vyschnout.

Granule používáme podle situace – buď s nimi obsypeme konkrétní mladé anebo vzcházející rostlinky, také je můžeme v jedné vrstvě plošně rozsypat po ploše, kde slimáci rádi hodují – třeba v záhonu bohyšek nebo jahod. Někdy plži ukousnou klíčící rostlinky dříve, než prostřou první lístky, takto si pochutnávají třeba na fazolích – granule raději nasypeme v předstihu hned mezi vyseté řádky, abychom plžům připravili chutnou bariéru, které neodolají. Dáváme 5 g (mírně navršená čajová lžička) na m2.

Samozřejmě granule s účinnou látkou fosforečnanem železitým používáme nejen na zahradě, ale hodí se i do skleníků. Dbáme však, aby povrch, na který dáváme granule, byl urovnaný, aby přípravek nezapadl do dolíků a nerovností, tam za ním plži nepolezou.

V naší zdravé zahradě budeme nežádoucí populaci plzáků a slimáků likvidovat pomocí přípravku šetrného k přírodě. Má všechny potřebné certifikáty a hodí se také pro ekologické zemědělství.

 

Mohlo by vás dále zajímat:
Účinně a ekologicky proti slimákům
Bio útok na mravence
Ochrana rostlin proti škůdcům přírodní cestou
Saví škůdci a houbové choroby – BIO ochrana
Klíšťata, komáři, krtonožky
Granule na slimáky
Hnojivo odpuzující krtky
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz