Ochrana rajčat a vypuzení krtka

Rajčata nám loni zničila choroba, co to bylo? Jak poznám plíseň bramborovou? Kdy je čas zasáhnout a jaký přípravek použít, abychom taky něco sklidili? A co dělat, mám-li na zahradě krtky? Nejen na tyto otázky vám zodpoví tato reportáž.

Zaměříme se na některé ožehavé problémy, se kterými žel pravidelně zápasíme na zahradě. Vysadili jsme si krásná rajčata a potěšila by nás bohatá sklizeň. Loni nám bohužel rostlinky předčasně zničila plíseň. Postřik jsme sice dávali, ale asi bylo pozdě.

Plíseň bramborová je hojná a obávaná choroba rajčat, vyskytuje se každoročně. Může zcela zlikvidovat rostliny. Způsobuje na okrajích a špičkách listů šedozelené vodnaté skvrny, které se rychle šíří na celou plochu listu včetně řapíku. Za vlhka se na spodní straně vytvoří nevýrazné bělavé povlaky. Napadené listy vadnou, postupně hnědnou, zasychají a hynou. Skvrny se objevují také na stoncích. Na plodech se objeví nejdříve malé šedozelené skvrny, které se rychle rozšiřují, postupně hnědnou a mají vrásčitý povrch. Také dužnina plodu je pod skvrnami hnědá. Plíseň postupně zničí listy a napadené plody nedozrávají a jsou nepoužitelné. Jedná se o nejnebezpečnější chorobu rajčat.

Použít postřik v době, kdy už dojde k rozvoji choroby, není příliš účinné. Zejména, když byl porost napaden i loni, je důležité proti plísni zasáhnout preventivě. Postřik na rostliny aplikujeme hned v době bujného růstu a kvetení. První ošetření se provádí obvykle v polovině června. V průběhu vegetace postřik několikrát opakujeme v intervalu 10-14 dní, zvláště při vlhkém a deštivém počasí, které napomáhá šíření houbových chorob. K ošetření použijeme přípravek s účinnou látkou oxychlorid mědi. Dobře ulpívá na listech a odolává za deště, nesmývá se. Další výhodou je, že zároveň účinkuje i na ostatní choroby rajčat jako je např. septoriová skvrnitost. Navíc jej lze použít proti plísni na bramborách, okurkách, cibuli či proti plísni na vinné révě. Tento přípravek je povolen i v systémech ekologického pěstování a navíc při jeho použití nevzniká rezistence (odolnost) plísní proti tomuto přípravku.

Kromě chorob napadají žel rajčata také škůdci. Zejména ve sklenících jsou hojné mšice a molice (drobounké bílé „mušky“). Zde je nezbytné použít přípravek proti škodlivému hmyzu – insekticid. Použijeme přípravek systémový, který působí na rostlině celoplošně, nejenom na místech, kde postřik přímo zasáhl hmyz. Takovýto přípravek se nemusí ani škůdce dotknout, ale přeci na něj zabere. Rostlina jej rozvede uvnitř svého těla cévními svazky i do míst, které jsme postřikem přímo nezasáhli, Takže zabere i na škůdce např. na rubu listů nebo mšice, sající na nových přírůstcích. Tento přípravek je také vysoce selektivní tzn. že zaručí účinnost proti mšicím a molicím a přitom je prakticky neškodný pro další užitečný hmyz včetně přirozených nepřátel škůdců (např. pro slunéčka, ploštice rodu Orius), také nezasáhne opylovače (včely, motýli, čmeláky).

 

Krtek
Zdroj: Thinkstockphotos

 

Dalším obávaným škůdcem je krtek. Vracíme se k němu opakovaně. Abychom se nedostali do konfliktu s ochranou přírody, krtka nezabíjíme, ale snažíme se ho vypudit. Není sice v seznamu zvlášť chráněných druhů, ale vztahuje se na něj všeobecná ochrana. Určitě jej však nebudeme chtít trpět na své zahrádce. Vezmeme si proto na pomoc dýmovnice, které mají za úkol krtka vyhnat.

Stačí najít aktivní chodby krtka, udělat díru do jedné krtiny nebo tunelu, kudy krtek prochází. Ostatní krtince je potřeba zahrnout (aby tudy mj. neunikal dým). Z bezpečnostních důvodů je nutno uvedené úkony provést před použitím dýmovnice. Poté vezmeme dýmovnici a špičku dýmovnice zapálíme (plamen přidržíme nad špičkou po dobu asi 5 - 15 sekund). Hořící dýmovnici ihned vložíme do připravené díry. Dýmovnice bude po vložení do předem připravené díry hořet ještě po dobu 15 - 30 sekund. Otvor ucpeme a zasypeme zeminou, ale opatrně, abychom nezničili chodbu. Popel z vypálené dýmovnice krtky vypudí. Účinkuje okamžitě po vyhoření dýmovnice. Postup opakujeme, pokud se krtek objeví opakovaně.

Jestli v nás pálení a dýmovnice vzbuzuje nedůvěru, vsadíme místo pyrotechniky na jiný prostředek – biocidní odpuzovač krtků, ale ve formě hrubozrnného posypu, opět s obsahem karbidu. Opět najdete aktivní chodby krtka, odhrnete zeminu z kopečků a umístíte 10 -15 g prostředku (cca 1/2 polévkové lžíce) do každé chodby. Pro urychlení reakce navlhčíme přípravek vodou. Otvor zlehka zakryjete zeminou, přičemž nezničíme chodbu. Postup opakujte denně, dokud se nepřestanou objevovat nové krtince. POZOR - při styku s vodou se (reakcí s karbidem vápenatým) uvolňují extrémně hořlavé plyny!

Pak zde máme přípravek v práškové formě. Určitě oceníme, že kromě krtků odpudí také psy a kočky. Znáte, jakou umí nadělat na zahradě paseku. Také jsou nevítaní u dětských pískovišť nebo místa, kam si chceme dát lehátko. Práškový odpuzovač šíří velmi nepříjemný zápach, kterým vyženete nejen krtky, ale i nežádoucí psy a kočky, ale tento pach neobtěžuje lidi.

Pokud chceme pomocí práškového odpuzovače vyhnat krtky, odkryjete část podzemní chodby krtka a vsypete do ní několik lžic přípravku (5 lžic je asi 20 g). Poté utěsníte otvor tak, aby pach bez problému pronikal dále chodbami. Je možné také posypat celou plochu počínaje od středu a vždy po několika dnech ošetřenou plochu rozšiřovat (2 lžíce na 1 m2).
Při ochraně plochy proti psům a kočkám vysypeme asi 2 lžíce přípravku na 1 m2 plochy. V místech zvláště vystavených znečišťování zvířat lze vysypat větší množství produktu.
Za příznivých podmínek (menší množství srážek) je přípravek účinný asi 2 měsíce.

Pro vypuzení krtka také lze použít tekutý přípravek proti krtkům – odpuzuje zápachem.

Dále můžeme krtka vystrnadit pomoci mechanických nebo solárních odpuzovačů. Dostupné jsou i ekologické lapače se signalizací, odkud můžete krtka odnést se zahrady a bez újmy vysypat na vhodném místě.
 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz