Ochrana rostlin před škůdci a houbovými chorobami

Častým problémem rostlin jsou škůdci, kteří se na rostlinách vyskytují a s nimiž zahrádkáři svádějí neustálý boj. Proto jsme pro vás připravili tuto reportáž, ve které vám poradíme, na jaké škůdce si dát pozor i jak se jich zbavit. Zaměříme se ale také na kadeřavost, houbové choroby i plevele.

Mšice a molice se nejčastěji vyskytují na okrasných rostlinách a na plodové zelenině – na paprikách, rajčatech či okurkách. V těchto případech je vhodné použít přípravek, který se vyznačuje systémovou účinností, díky níž přípravek působí i na mšice a molice, které nebyly zasaženy přímo postřikem, např. proti mšicím na rubu listů nebo mšicím sajícím na nových přírůstcích. Měli bychom volit selektivní insekticidy, které zaručí vysokou účinnost proti mšicím a molicím a přitom jsou prakticky neškodné pro užitečný hmyz – přirozené nepřátele škůdců (např. pro slunéčka, ploštice rodu Orius) a opylovače.

Na ovocných stromech nás k tomu navíc každoročně trápí kadeřavost na broskvoních. Na kadeřavost broskvoní volíme přípravek, který účinkuje nejen proti kadeřavosti, ale působí i proti napadení větévek, větví a kmenů bakteriemi a houbami. Omezíme tím výskyt nekróz kůry spojených s klejotokem.

Důležitým předpokladem účinnosti je správně zvolený termín, v současné době, kdy už broskvoně kvetou, je už pozdě, ošetření musíme provést 2–3x při nalévání pupenu, což je většinou v době, kdy kvete líska či raší angrešt.

V zahradě nás netrápí ale pouze škůdci a houbové choroby, ale i plevele. Existují dva druhy herbicidů – totální a selektivní. Totální herbicid nás zbaví veškeré vegetace, selektivní herbicid je účinný pouze na dvouděložné plevele, je tedy ideální na ošetření trávníků.

Ideální je aplikovat herbicidy v době plné vegetace, tedy od konce dubna do konce září. Selektivní herbicid neaplikujeme na čerstvě posekaný trávník, ale necháme trávník trochu odrůst do výšky cca 7–10 cm, aby se vytvořila dostatečná listová plocha, kterou je přípravek rostlinou přijímán. Po aplikaci přípravku musíme tak týden počkat, než je přípravek rozveden až do kořenů, a až poté trávník posekáme.

Totální herbicid vyhubí veškerou zelenou vegetaci, která do 2–3 týdnů odumře, a navíc v půdě se ihned odbourává a nezanechává v ní žádná rezidua.

 


Mohlo by vás zajímat:
Mravenci – účinná likvidace
Předjarní postřik a postřikovače
Granuláty pro hnojení a ochranu rostlin v nádobách
Rez hrušňová
Česnekové dýmovnice
Slimáci – granule na ničení
Parazitické hlístice
Hnojivo odpuzující krtky
Biologicky na krtky a plísně
Solární odpuzovač krtků
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz