Ochrana rostlin před zimou

Zdroj: TV Nova

Zima se pomalu blíží, a tak je na čase začít zazimovávat naší zahradu. Se vším poradíme, podívejte se.

Svátek Václava již minul, tak musíme být připraveni kdykoliv na mrazíky a postupné ochlazování.

Letněné pokojové rostliny již v tuto dobu musíme mít doma a začneme stěhovat také kbelíkové rostliny (oleandry, okrasné lilky, vavřín, kamélie, citrusy atd.) a balkonovky (muškáty, fuchsie), které chceme uchovat na příští sezonu. Uložíme je do nepromrzajících prostor, nejlépe světlých. Předtím je nejen zkrátíme a očistíme od suchých a poškozených částí, ale přidáme i postřik proti škůdcům. Možná se nám zatím jeví zcela zdravé, ale většinou záhy po sestěhování na menší plochu zjistíme, že máme kromě květin také zoologickou zahradu. Mšice, svilušky a molice jsou nejčastější nevítaní osídlenci. Abychom si nemuseli lámat hlavu přesným určením, můžeme použít širokospektrální postřik na hmyzí škůdce, který účinkuje také na štítenky a červce – tedy obávané puklice. Můžeme si ho připravit z koncentrátu do vody naředěním 10 ml přípravku na 1 l vody anebo ho již dostaneme hotový ve spreji a jen pohodlně stříkáme.

Dalším řešením jsou insekticidní tyčinky, které v množství podle velikosti rostliny zapícháme do půdy v květináči a postupně se při zálivce uvolňují. Oba přípravky – postřik i tyčinky působí nejen dotykově na škůdce, ale také putují s roztoky v pletivách rostliny a dostávají se i do nejmladších částí. Hmyz tedy přípravek zabijí při kontaktu i při sání.

Bílou agrotextilii máme nyní stále při ruce, abychom mohli podle potřeby zakrýt na noc venku ponechané balkonovky nebo choulostivé rostliny na záhonech. Ochrání také chryzantémy, aby nebyly nevzhledné, když příliš prší. Přikrýváme jí rovněž záhony s podzimní listovou zeleninou a poslouží na pozdní podzimní výsevy zeleniny na příští rok.

Rostliny běžné, které potřebují lehkou ochranu, balíme do bílé agrotextilie a ty choulostivější (hortenzie, japonské javory, nové výsadby růží) chráníme béžovou agrotextilií, která je pevnější a lépe chrání proti mrazu. Na zakrytí kořenů a paty kmínků použijeme filcová kola. Na ochranu kmínků a místa roubování zase hotové filcové pásy.

Sloupovité jehličnany vždy před zimou pevně stahujeme pásy juty nebo pevným kokosovým provazem, aby se pod náporem srážek, jinovatky a posléze sněhu nerozklesly. Provaz však použijeme také na volnější stáhnutí keřů např. v živém plotě.

Zkontrolujeme také všechny úvazky u popínavek a podle potřeby opravíme nebo dotáhneme. Nikde nesmí rostlinu dřít.

Zvláštní péči věnujeme čerstvým mladým výsadbám a ovocným stromkům. Zde chráníme kmínky omotáním jutovinou nebo filce, podle lokality přidáme i ochranný plastový kryt proti zvěři. Kmínek řádně vyvážeme do osmičky ke kůlu tak, aby se ani při větru nedřel.
 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz