Ochrana rostlin proti škůdcům přírodní cestou

Ať se snažíme zajistit rostlinám co nejlepší pěstební podmínky, vždy se nakonec vyskytne nějaký škůdce. Můžeme použít razantní účinnou chemii, pokud se ale obáváme, že se v nějaké míře dostane do okolí, zvolíme ochranu přírodní. A Loskuták poradí.

Máme kromě chemie jinou možnost, jak ochránit rostliny před škůdci?
Jistě, při použití běžných chemických postřiků nebo různých insekticidních přípravků aplikovaných do půdy např. u pokojových rostlin si ohrožujeme vlastní zdraví. Tyto látky ulpí na listech nebo se prostřednictvím půdy dostávají do rostlinných pletiv a následně do vzduchu, který dýcháme.
Nicméně máme možnost zvolit si přípravek na přírodní bázi.

Nechci zpochybňovat přírodní přípravky, ale lze vůbec bez chemie účinně zasáhnout proti škůdcům na rostlinách?
I bez chemie lze účinně zasáhnout proti škůdcům. Obecně zažitý názor, že přírodní přípravky neškodí, ale také nepomohou, současná zahradnická praxe překonala. Jako v jiných odvětvích i zde se vývoj posunul za posledních 10 let výrazně dopředu. Na rostlinné bázi najdeme prověřené a skutečně účinné přípravky. Některé dnes představíme. Rostliny bezpečně ochráníme pomocí přípravků ucelené přírodní řady, kde najdeme koncentrát (který se ředí) a přípravek určený k přímé aplikaci.

V čem spočívá podstata účinku těchto přírodních přípravků na ochranu rostlin?
Základem obou přípravků je přírodní olej z indického stromu Pongamia pinnata. Působí kontaktně na savé škůdce (mšice, molice, třásněnky, svilušky i červce a puklice), ale účinkuje také protipožerově – rostlinky jednoduše škůdcům nechutnají. Zároveň však aplikací neohrožujeme žádné užitečné organismy, jako jsou včely nebo slunéčka sedmitečná, domácí zvířata a především ani lidské zdraví.

Popište nám je podrobněji. V jaké formě je koncentrát a kde ho všude využijeme?

Koncentrát najde všestranné využití na celé naší zahradě – proti škůdcům na okrasných rostlinách, zelenině, drobném ovoci i vzrostlých ovocných stromech. Ošetřovali jsme s ním dokonce v předjaří ovocný sad proti přezimujícím škůdcům.

Zajímal by mě zejména angrešt, mám na něm ty příšerné bělavé povlaky?

Přípravek nelikviduje jen škůdce, má také fungicidní schopnosti, působí tedy i na častou houbovou chorobu americké padlí na angreštu či rybízu. (vložit detail rostlin s chorobou)

Jak se koncentrát ředí a jak se s ním ošetřuje?

Koncentrát se naředí velmi snadno. Pomocí přiložené odměrky odlijeme potřebné množství látky v dávce 1 a 3 % a smícháme s vodou. Takto připravený roztok aplikujeme postřikem na celou rostlinu (listy a stonek) až do skanutí postřikované kapaliny. Po týdnu musíme ošetřené rostliny zkontrolovat a případně ošetření zopakovat. Na rozdíl od chemických přípravků se nemusíme bát ošetřit ovoce i zeleninu dokonce těsně před sklizní – ochranná lhůta je pouze 1 den!

Nyní tu máme další přípravek. Říkali jsme, že účinná látka je stejná. Čím se tedy od sebe liší?

Tento přípravek obsahuje stejnou přírodní účinnou látku ze stromu Pongamia pineta, jako je v koncentrátu. Účinkuje v raném stadiu na následující škůdce: mšice, molice, svilušky, třásněnky, červce – puklice (v raném stadiu). Navíc je však bílá emulze obohacena o hnojivou složku a o další druh přírodního oleje pro dosažení lesku listů. Přípravek tedy skýtá rostlinám kromě ochrany proti škůdcům také výživu a lesk!
Odlišuje se způsobem použití a snadno se s ním pracuje. Již nic nemusíme míchat, jen vezmeme nádobku se střičkou, důkladně protřepeme a přímo aplikujeme na rostlinu.

Kde jej nejčastěji využijeme?
Díky snadné aplikaci a přídavným látkám je předurčen především pro pokojové i venkovní okrasné rostliny a do zimních zahrad. Prostě všude tam, kde máme menší počet rostlin a záleží nám také na estetickém vzhledu.

Jedná se tedy o přírodní přípravky, neškodí našemu zdraví, neuvolňují škodlivé látky do ovzduší? Nemusím se bát o děti a domácí zvířátka, když sáhnout na ošetřené rostliny?
Skutečně nemusíme mít strach, neškodí zdraví ani domácím mazlíčkům. Velkou výhodou přípravků je snadná aplikace, při které navíc nepotřebujeme žádné ochranné pomůcky např. rukavice, ochranný štít, brýle apod. Navíc koncentrát je povolen v režimu ekologického pěstování. Takže s jeho pomocí si můžete bezpečně vypěstovat BIO jahody nebo BIO zeleninu.

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Saví škůdci a houbové choroby – BIO ochrana
Přírodní ochranné přípravky
Bio útok na mravence
Účinně a ekologicky proti slimákům
Hnojivo proti krtkům
Hnojivo proti plevelům
Jak se ubránit chorobám a škůdcům na ovocných stromech
Totální herbicid nově


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz