Opravy v trávníku

Publikováno 3. 4. 2012
Zdroj: TV Nova

Poradíme vám, jak holá, poškozená a nevzhledná místa v trávníku opravit! Nejdříve trávník zbavíme odumřelých zbytků, pak propadlá místa doplníme substrátem a vysadíme trávník nový, podívejte se.

Letošní zima hodně poškodila trávníky. Nejhůře dopadla místa, kde dlouho ležel sníh nebo sice roztál, ale voda nemohla odtéct. Jinde zase řádila plíseň sněžná. Často je porost natolik poškozen, že se již nevzpamatuje. Další vyholená místa vznikají tam, kde jsme něco na trávníku zapomněli – stačí zbytek loňské posečené trávy. Někdy však vzniknou skvrny bez porostu také záměrně, např. když jsme pomocí herbicidů zlikvidovali ohnisko plevele.

Na těchto plochách musíme trávník obnovit. Nejdřív počkáme, až půda částečně proschne, aby se nelepila na nářadí. Nepracujeme na promáčeném rozbahněném trávníku, ukvapeným zásahem bychom jej jen ještě více poškodili. Nebudeme pracovat za deště, počkáme si na pár suchých dnů. Tyto opravy a dosevy můžeme dělat v horizontu od konce března do počátku května. Samozřejmě ve vyšších polohách později než v nížinách.

Místo se zničeným trávníkem vyhrabeme ostrými hráběmi od odumřelých zbytků nebo celý starý drn sloupneme (např. pomocí ostrého rýče).

Prohlubně vysypeme speciálním travním substrátem obohaceným křemičitým pískem do úrovně s ostatním terénem. Na rovné ploše stačí nová vrstva travního substrátu zhruba ve výšce 2 cm. Substrát obsahuje jemně prosetou rašelinu, kvalitní kompost a speciální křemičitý písek. Toto složení zabezpečí optimální podmínky pro vzcházení a růst trávy a také zlepšíme kvalitu půdy (vodní, vzdušný a teplotní systém).

Utužíme pomocí válce, na menším prostoru poslouží i deska.

Poté vysejeme nový trávník. Semeno použijeme podle lokality a očekávané zátěže. V našem případě máme vysokojakostní travní směs – tato směs díky svému složení vytváří hustý, pružný a měkký trávník s exkluzivním vzhledem. Odolává vysoké zátěži, a to vše bez vysokých nároků na údržbu. Při standardní péči si tyto vlastnosti udrží po celé vegetační období. Travní směs navíc obsahuje zeolit – horninu s velkou absorpční schopností. Poutá živiny a vodu, zajišťuje rovnoměrný přísun vody (za vlhka vodu pojímá, za sucha ji uvolňuje) a živin (snižuje ztráty dusíku vyplavováním do spodních vod). Zlepšuje vodní režim a strukturu půdy (napomáhá tvorbě zdravých kořenů trav), vyrovnává pH (neutralizuje kyselé půdy), čímž působí preventivně proti mechům.

Na menší místa semeno rozhodíme z ruky, větší místa doséváme křížem, abychom dosáhli rovnoměrnější pokrytí. Použijeme 0,5 kg

na 5 m2.
 

Travní směs lehce zapravíme jen těsně pod povrch půdy a znova utužíme.

Dosetou plochu velmi opatrně (abychom nespláchli semeno) jemně zavlažíme. Na exponovaných stanovištích můžeme ještě natáhnout ochrannou řídkou bílou agrotextilii, aby semena nevyzobali ptáci. Odstraníme ji, jen co tráva začne rašit. Tráva vzchází v průběhu 2 až 3 týdnů, dbáme, aby byl po celou tuto dobu povrch mírně vlhký, za suchého počasí zavlažujeme.

 


Mohlo by vás zajímat:
Revitalizace trávníku
Vertikutace
Zakládání trávníku
Pařezy a předjarní tip pro trávník
Péče o trávník
Plíseň sněžná v trávnících
Loskutákovy rady: VŠE o trávníku
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova