Ošetření trávníku po zimě

Publikováno 19. 3. 2013
Zdroj: TV Nova

Jak se na jaře postarat o trávník? Poradíme, mrkněte se.

Po zimě je nezbytné věnovat řádnou péči okrasnému trávníku a nastartovat jej do nastupujícího vegetačního období. Samozřejmě začneme vyhrabáním zbytků listí a dalších větších nečistot, které ulpěly na trávníku. Pak následuje mnohem důkladnější vyhrabání trávníku, kdy ho potřebujeme zbavit odumřelých stébel a poškozených částí. Zde je prosté vyhrabání hráběmi nouzové řešení, určitě bychom měli použít také hrábě vertikutační, nebo ještě lépe vertikutátor, které kromě odstranění stařiny naruší také kompaktní drny, umožní odnožování trávníků v kořenové části a vnesou do půdy potřebný vzduch.

Právě při této činnosti často narazíme na mech, tradiční problém v trávníku. Část mechu jsme právě mechanicky odstranili a rozrušili, ale potřebujeme ošetření ještě doplnit, zejména na větších zmechovatělých plochách. Současně přichází ke slovu také výživa, vždyť špatně vyživený trávník je také jedním z důvodu zamechovatění. Na oba úkony vystačíme s jediným přípravkem. Obsahuje dlouhodobě působící hnojivo, které díky obsahovým látkám také ničí mech. Mech postupně zaschne a stačí jej vyhrabat. Hnojivo obsahuje klasické základní živiny a také mikroprvky, ze kterých vyzvedneme hořčík, který má vliv na pevnost stébel a také železo, díky kterému je povrch nejen zdravý a svěží, ale také sytě zelený. Předchází žloutnutí trávníku. A právě obsah železa má také základní podíl na likvidaci mechu.

Jedinečné složení a jemná granulace hnojiva umožňují bezproblémovou, rovnoměrnou a bezprašnou aplikaci. Nejlépe přípravek pravidelně rozložíme na trávník pomocí mechanického rozmetadla. Poté je vhodné plochu lehce zavlažit. Poprvé dlouhodobě působící hnojivo dáváme nyní, jako součást jarního ošetření, podruhé aplikujeme začátkem léta (červen). Díky pozvolnému uvolňování se potřebné živiny průběžně dostávají do rostliny, nehrozí ani přehnojení, ani spálení trávníku. Současně brání rozvoji mechů a lišejníků. Přípravek je v praktickém kbelíkovém balení o obsahu 10 kg. Toto množství vystačí na 258 m2.

Někdy dokonce narazíme při první úpravě na místa vymrzlá anebo výrazně poškozená, zde neztrácíme čas regenerací (plochu by nejspíš rychleji osídlil plevel) a rovnou připravíme půdu pro výsev. Použijeme speciální travní směs pro dosev, která rychle vyplní lysá místa.


PODÍVEJTE SE TAKÉ NA:
Péče o trávník v sezoně
Revitalizace trávníku
Pařezy a předjarní tip pro trávník
 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz