Parazitické hlístice

Aktualizováno 4.2. 2010 12:05

Ukážeme vám způsob biologické ochrany pokojových rostlin proti častým škůdcům – smutnicím a černým muškám. Larvy v půdě zničí speciální hlístice a na dospělé mušky slouží žluté lepové desky. Ochrana je skvělá do interiéru.

Kde se škůdci vyskytují
Také vám po zalévání z květináčů vylétávají černé mušky? Nebo se chystáte na jarní výsevy a přesazování? V obou případech věnujte pozornost nežádoucímu osídlení půdy. Originálně zabalený substrát často škůdce obsahuje. Nejčastěji začnou postupně z nádob vylétávat černé mušky, podle typického pomalého letu se nazývají smutnice. Hmyz má 2–4 mm. Samičky smutnic kladou do vlhkého substrátu vajíčka. Dospělé smutnice jsou často přenašeči plísňových chorob a roztočů. Nebezpečnější jsou ovšem larvy ukryté v substrátu. Jsou bílé s černými hlavičkami, napadají kořínky a poškozují hlavně klíčící a mladé rostlinky.


Jaká je funkce hlístic
Smutnice jsou vlhkomilné, prvním opatřením je omezení zálivky. Při ochraně se musíme zaměřit na larvy. Efektivní ochranu před smutnicemi pomohou docílit parazitické hlístice rodu Steinernema. Dají se běžně koupit. Přepravují se ve vlhkém práškovém substrátu, který se jednoduše aplikuje na napadená místa. Po ošetření se larvy hlístic ihned začínají v půdě aktivně pohybovat a čichem vyhledávají larvy smutnic. Vnikají do nich ústním, řitním otvorem nebo dýchacími cestami a začínají žrát. Hlístice vyvrhují ze svého zažívacího ústrojí specifické bakterie, které se rozptýlí a velmi rychle se rozmnožují. Bakterie larvu „rozkládají“, aby byla pro hlístice stravitelná. Larvy do několika dnů hynou a stávají se rezervoárem dále se množících hlístic. Tím je zajištěna kontinuální dlouhodobá ochrana, kterou chemická ošetření nemůžou nahradit.


Jak nasadit hlístice do substrátu

Hlístice se mohou aplikovat do substrátu před jeho použitím. Ošetření se provádí v uzavřených prostorách v době výskytu larev (od konce dubna do podzimu), vhodným termínem je zjištění prvního výskytu smutnic. Obsah sáčku s hlísticemi se dobře rozmíchá ve vlažné vodě (asi 0,5 l) a nechá se odstát. Pak se suspenze naředí, znovu se promíchá a odstaví asi na půl hodiny. Aplikuje se zálivkou, postřikem půdy nebo do květináče. Ošetřenou plochu je dobré pokropit vodou, aby byly hlístice zaplaveny do půdy. Půdu v květináčích je nutné cca týden po aplikaci udržovat vlhkou.

 

Likvidace mušek
Dospělé mušky chytáme na žluté lepové lapače pro pokojové rostliny. Žlutá barva destiček je pro dospělé smutnice atraktivní, ty na ně nalétávají či přelézají a chytí se na nevysychavý lep. Tímto způsobem se zbavíme velké části dospělých mušek.

 

Přečtěte si také:
Dravý roztoč
Ekologie v praxi
Ochrana přírody

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova