Podzimní a zásobní hnojení zahrady

Zdroj: TV Nova

Na podzim doplňujeme do půdy živiny, které rostliny vyčerpaly v průběhu vegetace a při dozrávání. Současně také musíme vytrvalé porosty řádně zásobit před koncem sezony, aby zdárně přezimovaly.

Již víme, že nadbytek dusíku ke konci vegetace rostlinám neprospívá. Potřebují mít pevnější těla a šťavnaté pozdní mladé přírůstky také nepřezimují. Nejdříve se tedy zaměříme na výživu v okrasné zahradě.

Trávník potřebuje dodat živiny odpovídající závěru sezony a posílit celý drn, stébla i kořeny. Do popředí našeho zájmu nastoupí tedy hnojiva s vysokým obsahem draslíku, který je oním důležitým prvkem, dodávajícím potřebnou pevnost rostlinným pletivům. Na trávník použijeme speciální trávníkové hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku, které aplikujeme maximálně třikrát a trávník bude v odpovídající kondici a perfektně připraven na zimu.
 

Stejně tak jehličnany, u nichž jehlice nahrazují listí a na zimu neopadávají, tedy potřebují jehličí zpevnit. Speciální podzimní hnojiva pro jehličnany zpevní také dřevní části a zajistí dobrou přípravu rostlina na zimu a zdárné přezimování. Na podzimní hnojení růží a dalších stálezelených keřů použijeme kapalné podzimní hnojivo nebo univerzální podzimní hnojivo.

Na podzim děláme také tzv. zásobní hnojení do půdy, tedy dodáváme živiny, které budou rostliny postupně využívat od počátku nové vegetace. Ze stavebních základních prvků se zaměříme na draslík a fosfor. Tyto živiny jsou vázány v půdě a postupně se uvolňují. Podzim je ideálním obdobím, kdy je můžeme snadno doplnit. Zapravují se při rytí do záhonů.
 

Tradiční hnojivo zásobující fosforem je superfosfát, který je nyní v podobě granulí nebo hnojiva s guánem, které je přírodním zdrojem fosforu. Draslík dodáváme nejlépe v podobě draselných solí nebo síranu draselného. Chceme-li použít komplex NPK, použijeme podzimní typ, protože dusík se z půdy rychle vyplavuje, a nejenže nám tedy dlouho nezůstane, ale může při větších dávkách zbytečně znečistit vody.

Po sklizni také doplňujeme do půdy tradiční organická hnojiva, jako je hnůj. Nemáme-li na dosah fůrku, snadno si pomůžeme hnojem granulovaným. Je stejně účinný, ale manipulace je mnohem snadnější a příjemnější. Vybíráme mezi tradičním kravským, který se rozkládá pomaleji, nebo koňským, který je záhřevnější a hodí se především do těžších půd nebo do pařenišť. Koňský hnůj se také obohacuje další vynikající přírodní látkou – rohovinou, která má nejen vysoký obsah fosforu, ale i dalších mikroprvků. Vylepšit hnůj chlévský lze ještě také granulovanými slepičinci, které dodají rychle dostupné živiny.

Hnojem dodáme jak potřebné živiny, tak také napomáháme rozvoji půdního života a nárůstu půdního humusu. Všechna zmíněná opatření zvyšují výrazně úrodnost půdy a jejich použití prověřily generace. Organické látky patří do nejsvrchnější vrstvy půdy. Například je rozprostřeme po povrchu záhonu a pak zaryjeme. Když hnojíme chlévskou mrvou, nesmíme současně vápnit, přišli bychom o dusík.


Četné záhony nebudeme již nyní na sklonku sezony osazovat a záhy si půjde odpočinout také skleník. Vyčištěné poryté záhony na těchto plochách můžeme v průběhu podzimu ošetřit dusíkatým vápnem, které je důkladně vydezinfikuje, spálí zbytky plevele a zamezí šíření chorob a škůdců. Budou v předstihu připraveny na jaro.Mohlo by vás zajímat:
Podzimní hnojení trávníku
Podzimní péče o trávník
Trávník na podzim

 

  

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz