Podzimní péče o trávník

Publikováno 12. 9. 2011
Zdroj: TV Nova

V rámci podzimní péče se nyní zaměříme výhradně na trávník. Zmíníme vhodné hnojivo pro regeneraci a kondici trávníku a zaměříme se na vyčištění od plevelů a postřik proti plísni sněžné.

Jsme na zahradě, která byla založená nedávno. Po prázdninách musíme dostat trávník opět do kondice. Na první pohled je patrná jeho nerovnoměrná kvalita. Střídání vláhy a sucha a kolísání teplot v létě zvyšuje stres porostu. Aby trávník dobře přezimoval a zůstal kvalitní i další jaro, je třeba mu poskytnout vyrovnanou výživu. Prvním pomocníkem může být regenerační hnojivo na trávník, které okamžitě dodá potřebné živiny celému porostu. Dále si budeme již pečlivě hlídat, abychom nepřehnojovali dusíkem. Před zimou potřebujeme, aby se zpevnila stébla, aby nedocházelo k tzv. vyležení trávníku a celkově posílil travní drn, doslova od kořenů po konečky stébel.

Současně se zaměříme na plevele – se snižující se teplotou se postupně bude snižovat a prodlužovat nástup působení herbicidů – aplikujeme tedy selektivní přípravek určený na dvouděložné plevele v trávníku již nyní. Očistit porost je nezbytné pro celkovou kvalitu. Na místa porostlá plevelem nemůže prorůstat tráva. Je nepříjemnou skutečností, že právě plevele nejlépe rostou také po seči.

Třetím nepřítelem trávníků je plíseň sněžná. Poměrně nepozorovaně se začíná usídlovat již na podzim. Při pečlivé prohlídce můžeme už nyní zaznamenat narůžovělé skvrny v porostu. Její výskyt podporuje také složení některých směsí, především s převahou jílku vytrvalého a kostřavy luční. Napomáhá jí také dílčí zastínění, které mohou poskytovat stromy apod. A jako u dalších chorob je i v boji s plísní důležitá prevence a toto rané stadium je správnou dobou k ošetření. Plíseň sněžná je sice houbová choroba, ale nezbavíme se jí pomocí libovolného přípravku – zvolíme speciální prostředek určený na ošetření proti plísni sněžné, koncentrovanou suspenzi s účinnou látkou azoxystrobinem. Balení volíme podle velikosti plochy. Postřik vždy provádíme na celé ploše trávníku. Vhodným nářadím je postřikovač s ochranným zvonem, při jeho použití docílíme rovnoměrné aplikace.

Dalším faktorem, který napomáhá rozvoji plísně, je neposekaný trávník. Nyní na podzim budeme sekat postupně méně často, nesekáme těsně nad zemí, drn bude malinko vyšší, ale nesmíme trávník nechat nesekaný v naději, že stačí posekat až zjara! Sekáme až do konce vegetace v pozdním podzimu, neřídíme se kalendářním datem, podle potřeby trávník posekáme i v listopadu, až do doby zastavení dalšího růstu. Vysoký drn by jen zvyšoval přirozenou vlhkost porostu a slabé provzdušnění. Zhutnělý trávník je vhodné i mechanicky provzdušnit a vyhrábnout zplstnatělé zbytky po kosení. Na podzim také důkladně vyhrabáváme listí.

Zopakujeme si postup:

• Správně pohnojit.
• Odstranit plevele.
• Trávník průběžně sekat, vyhrabávat a provzdušňovat.
• Na závěr aplikovat postřik na plíseň sněžnou, dříve než nastanou plískanice a teploty klesnou na 5 stupňů a níže.

 
 

Přečtěte si také:
Trávník na sklonku sezony
Podzimní hnojení 2010
Podzimní hnojení
Plíseň sněžná v trávnících
Péče o trávník

 
 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz