Předjarní postřik a postřikovače

Aktualizováno 1.3. 2011 11:13
Zdroj: TV Nova

V této reportáži vám představíme sortiment postřikovačů. Ukážeme vám je při práci a zmíníme důležitost časného postřiku ovocných stromů a okrasných dřevin v předjaří - na zahradě totiž přezimovala řada škůdců.

Koncem zimy se znova do popředí našeho zájmu dostává zahradní postřikovač. Je na nás, zda vystačíme s malým ručním postřikovačem nebo sáhneme po větším objemu a pak volíme postřikovač zádový. Sortiment nabízí různé možnosti, jednotlivé postřikovače se liší nejen objemem, ale také tryskami, které regulují sílu postřiku a jemnost spršky. Mohou mít různé (teleskopické) nástavce atd. V současné době jsou již postřikovače vesměs vyrobeny z trvanlivých plastů, velmi dobře se udržují a také jsou odolné a zabezpečené proti prasknutí při natlakování.

Proč budeme postřikovat již nyní? Na zahradě neviditelně přezimovala řada škůdců a již se připravují k nové expanzi např. svilušky, mšice, méry, píďalky, štítenky a puklice, housenky obalečů a podkopníčka spirálového. Musíme napadení dřevin zabránit hned v zárodku. Proto patří předjarní postřik k nejdůležitějším zásahům na zahradě a neměl by se vynechat. Stříkáme nejen ovocné dřeviny, ale také okrasné. Větve postřikovou jíchou důkladně omyjeme, může až skapávat. Nevynecháme ani kmen.

Používáme širokospektrální insekticidní přípravek určený pro zimní (předjarní) postřik. Zakrátko po dílčím oteplení lze použít také další insekticidy a speciální sady pro časný jarní postřik proti škůdcům.

Přípravek nepoužíváme za mrazu a dřevinu jim důkladně „omyjeme“. (Samozřejmě nestříkáme za deště a větru, déšť nezaschlý postřik hned smyje, vítr odvane část jíchy jinam). Podle potřeby se ošetření může ještě za týden až dva zopakovat. Můžeme přípravky i prostřídat. Některé přípravky stačí použít na počátku rašení. Zvažujeme-li, zda udělat nějaký postřik, tak tento bychom neměli určitě vynechat. Patří mezi nejúčinnější a základní ochranu rostlin.

Poznámka: Mezi nejobávanější chorobu broskvoní patří kadeřavost. Ošetřujeme na přelomu února a března (v období nalévání pupenů).


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

TV Nova