Přípravky proti mravencům

Zdroj: TV Nova

Jak se účinně zbavit mravenců na zahradě i v bytě, vám poradí tato reportáž. Způsobů je hned několik, podívejte se!

Mravence v zahradě nikdo nevítá, spíš nás naplňují úzkostí. Když však využijeme některé poznatky z jejich života, můžeme je pomocí vhodných přípravků vyhubit. Většina mravenců potřebuje pro normální fungování kolonie teplo, kolem 20 stupňů, proto jsou jejich hnízda obvykle umístěna na bezpečném místě pod kameny, u podezdívky, u potrubí apod.

Mravenčí cestičky v podloží dokážou narušit dlažbu, balkony i terasy, v trávníku zase ožírají mladé kořínky a trávník řídne. Snadno také naruší skalku nebo rostliny mezi kameny na přírodních terasách či rostliny v nádobách. Rychle hledáme účinnou pomoc, jak se s mravenci vypořádat. Možností máme několik.

Nástrahu s insekticidní látkou umístíme poblíž lokality s největším nakupením mravenců. Odloupneme ochranou zátku, aby byla návnada přístupná. Mravenci na nástrahu nalezou a postupně ji nanosí do hnízda. Nástraha obsahuje účinnou látku, která je posléze vyhubí.

Další možností je prášek proti mravencům, který přímo aplikujeme na cestičky. Má bílé zbarvení. Opět působí jako pokrmové lákadlo, mravenci prášek nabalí na své tělo a odnesou do hnízda a kolonii postupně vyhubí.
Následnou možností je aplikace v roztoku. Prášek rozpustíme ve vodě a pomocí střičky aplikujeme, jednoduše postříkáme cestičky, dlažbu, terasu apod.

Granulát proti mravencům je růžově zbarvený a patří také do skupiny účinných prostředků k hubení mravenců na terasách, v altáncích apod. Granulát opět mravenec nanese na své tělíčko a odnese do hnízda, kde zničí celou kolonii. Úhyn mravenců následuje cca do 24 hodin.
Proti mravencům můžeme použít i sprej, kterým vystříkáme jinak těžce přístupné spáry a rohy. Působí okamžitě a skýtá i dlouhodobou ochranu.

Další možností je přípravek určený na mravence a jiný lezoucí hmyz. Má tekutou konzistenci a obsahuje mikrokapsule, které zajistí, že se účinná látka uvolňuje postupně. Použijeme jej v domácnosti, na příjezdových cestách, terasách a pod. Sprej se aktivuje po 3-4 hodinách po aplikaci, a je účinný nejméně 14 dnů. Když se hmyz dostane do přímého kontaktu s přípravkem, mikrokapsule se přilepí na jeho tělo a tím se přepraví do hnízda. Tento systém fungování se nazývá domino efekt a umožňuje ničit celé kolonie hmyzu. Sprej aplikujeme ze vzdálenosti cca 20-30 cm, navlhčíme aerosolem celý prostor rovnoměrně, používáme jej na místa, kde hmyz hnízdí a konzumuje potravu, také na praskliny, trhliny ve zdi, v blízkosti soklů nebo potrubí.

 

Velmi nepříjemným a specifickým problémem jsou mravenci v bytě. Dovedete si představit ty temné cestičky k cukřence, dřezu….Přesto i tento problém se dá řešit, ale vyžaduje důslednost a trpělivost. Když objevíme mravence v bytě, je důležité zjistit, odkud vylézají. Nejčastěji to bývá v kuchyňské lince, v zásuvkách, škvírách, spížních skříní, v blízkosti topení. Na konkrétní místo výskytu přilepíme přípravek proti mravencům – faraonům. Použít můžeme také návnadové krmítko, které obsahuje látku, kterou mravenci faraoni odnesou do hnízda. Hynou za 2-4 týdny od poležení návnady. Také můžeme použít sprej, podobně jako na zahradní mravence a aplikovat jej přímo na mravenčí cestičky.

Přípravky lze snadno zakoupit v hobby marketech, drogeriích, zahradnických centrech či zahrádkářských prodejnách.

 

Mohlo by vás zajímat:
Bio útok na mravence
Mravenci – účinná likvidace
Hnojivo proti krtkům
Plazi na zahradě
Ochrana rostlin před škůdci a houbovými chorobami

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz