Přírodní cestou proti mravencům

Mravenci jsou sice drobní, ale dovedou napáchat na zahradě poměrně velké škody. Nemá smysl ničit mravence, které vidíme volně pobíhat. Musíme zasáhnout přímo celou kolonii. Můžeme nyní volit ze série přípravků, které účinně zaberou na mravence a současně patří do kategorie bio, tedy nebudou škodit nám, ani okolí, nezanesou se rezidua ani do půdy. Podívejte se.

Potrava hraje klíčovou roli při účinném hubení – mravencům se nabídne chutná návnada, která však obsahuje látky škodlivé pro jejich organizmus. Zanesou ji do hnízda, nažerou se a nakrmí také královnu a larvy. Následně celá mravenčí kolonie uhyne.

Základní a velmi účinnou látkou je spinosad. Tato látka se dává jako návnada do zakrytých mističek nebo domečků, kde ji mravenci konzumují a odnášejí do hnízda. Má podobu roztoku, nebo gelu kontrastní barvy. Jedná se o přírodní produkt získaný fermentační činností konkrétní bakterie (Saccharopolyspora spinosa), která se běžně vyskytuje v půdě.

Podle potřeby se návnada doplňuje, dokud chodí na místo noví mravenci. Chráníme ji před přímým sluncem, pod náporem paprsků ztrácí záhy účinek a vysychá. Návnadu na misce přiklopíme průsvitným víčkem nebo je pro jednorázové použití v zakrytém „domečku“.

Mravencům směs velmi chutná a přitahuje je, pro lidi je však hořká a tak neláká zvídavé děti. I kdyby ji přeci jen snědly, nebo také psi či kočky, nehrozí jim otrava. Samozřejmě přípravek nesmí přijít do styku s potravinami a krmivy.

Aplikační mističky se dají vymýt a použít opakovaně. Tekutá návnada je přiložena v malé lahvičce. Návnadové misky nebo domečky se dávají do interiéru, ven jen omezeně - na chráněná místa, kam nepálí slunce a neprší - na kryté balkony a terasy.

 

Další látkou, která spolehlivě zabere na mravence je přírodní pyrethrin – obsahová látka získaná z určitých kopretin. Má podobu roztoku nebo prášku.

K okamžitému použití poslouží sprej v lahvičce s mechanickým rozprašovačem nebo aerosol opatřený doplňkovou aplikační tryskou, pomocí které se přípravek vpraví přímo do škvír a nepřístupných míst. Důležité je mravenčí stezky a místa výskytu důkladně postříkat. Obsahová látka je kontaktní insekticid, čili mravenci po zasažení hynou.

 

Na zahradě do mravenišť používáme přírodní insekticid ve formě prášku. Plošně se nasype na postižená místa do trávníku, podél obrubníků, na skalky, stezky, podél skleníků apod. Kde to jde, nasype se přímo do mraveniště. Dávají se 2- 4 lžičky na 1 m2. Dokonce se z prášku dá připravit i roztok k zálivce, ten využijeme nejen k plošné aplikaci zálivkou z konve, ale také např. do prohlubní, rohů skleníků, pod kameny na skalce apod. Připravuje se ze 2 lžiček prášku na 0,5 l vody.

 

Výtažek z kopretiny a spinosad jsou čistě přírodní látky, které velmi účinně působí na mravence. Základem přípravků jsou právě tyto látky, jsou přírodního původu a nezatěžují životní prostředí. Nejsou škodlivé pro teplomilné živočichy, ale vysokou účinnost vykazují na mravence, které hubí. Samozřejmě si řádně prostudujeme návod, i používání biocidních přípravků má svá pravidla. Při správné aplikaci se mravenců rychle zbavíme.
 

 

Mohlo by vás zajímat:
Ochrana rostlin proti škůdcům přírodní cestou
Saví škůdci a houbové choroby – BIO ochrana
Klíšťata, komáři, krtonožky
Nedejme slimákům šanci
Účinně a ekologicky proti slimákům
Přípravky proti mravencům
Hnojivo proti krtkům

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz