Regenerační péče o trávník

Nedejte plevelu v trávníku šanci! Práci vám usnadníme tím, že spojíme péči o trávník do jednoho jediného kroku! Mrkněte se.

Jarní trávník každoročně dostává na počátku sezony výživu a již nyní řešíme výskyt tradičních plevelů, pokukují na nás sedmikrásky a záhy se objeví žluté hlavy pampelišek a mezitím se může zelenat i další nenápadný, ale neodbytný plevel. Nebudeme čekat, až si zabere své místo na úkor trávy! Hned při hnojení využijeme také herbicidní ošetření, oba úkony lze spojit v jeden.

Na trávník sice existuje široká paleta tekutých herbicidů, ale mnozí dají přednost jednoduchému ošetření, kdy lze spojit ošetření herbicidem současně s hnojením. Nemusíme se obávat spálení trávníku, kvalitní přípravky by měly vždy obsahovat regulátory působení. Také aplikace je zcela jednoduchá, na malé plochy vystačíme s rozhozem z ruky, na větší použijeme pro rovnoměrnost dávkovací vozíček. Také nezapomeneme po aplikaci hnojiva s herbicidem trávník kompletně zavlažit.

Než začne plný provoz na zahradě, potřebujeme také opravit rozmanitá poškozená místa. Znáte to, co nezničila plíseň sněžná, poznačila hra dětí nebo psů, případně se vyšlápla nejčastější trasa. Samozřejmě potřebujeme holá místa co nejdříve zregenerovat. Na rychlou, ale kvalitní opravu poškozeného trávníku již nemusíme shánět samostatně substrát, hnojiva, travní semeno. Ukážeme si jak poškozené místo snadno, kvalitně a rychle opravit.

Nejdřív odstraníme veškeré staré zbytky, odumřelou trávu nebo mech. Poškozené místo v trávníku lehce prokypříme a dosypeme slabou vrstvu směsi, která obsahuje kokosový substrát, vybrané regenerační travní osivo i hnojivo. Důležitou úlohu při vzcházení nové trávy hraje využití vláhy. Samozřejmě kokos má velmi dobré sorpční schopnosti, ale mohou je podpořit i další vododržné látky, které udržují v blízkosti semen dostatek vláhy. Poté povrch lehce přimáčkněte a začněte pozvolna zavlažovat, abyste neodplavili semena trav. Na provzdušněné půdě semena začnou poměrně rychle klíčit a díky hnojivu rychle přirůstají a sílí. Po vzklíčení semen trav vyroste první porost, který poprvé šetrně posečeme. Dále již pečujeme o celý trávník standardním způsobem (hnojíme, sekáme, zaléváme atd.).

Pokud je v trávníku hlubší díra, nejdříve ji doplníme vhodným substrátem na úroveň okolní půdy, přitlačíme a teprve nyní přidáme regenerační směs substrátu, travního semene a hnojiva. Stačí opět nasypat jemnou vrstvu. Bez vláhy nic neporoste, ani my nesmíme zanedbat pravidelnou zálivku. Pokud je barva povrchu světle hnědá, je třeba opravené místo zalít, aby nedošlo k zaschnutí semínek trav. Regenerace probíhá velmi rychle a poškozené místo je do 3 týdnů zcela opraveno.

 

Likvidace travní plsti
Trávníková hnojiva
Trávníková náplast
Hnojivo proti plevelům
Hnojivo proti krtkům
Vertikutace
Rekonstrukce trávníku
Opravy v trávníku
Travní rohož

 

 

 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz