Říjen na zahradě – výsadba dřevin a údržba kompostu

Tentokrát si přiblížíme říjnové práce na zahradě. Zaměříme se na ošetření kompostu a použití vhodných fólií. Dozvíte se také o výsadbě ovocných a okrasných dřevin nebo vysazování vřesu.

Údržba kompostu
Pro nové výsadby a údržbu záhonů potřebujeme kvalitní kompost. Proto také přeházíme ten stávající, rozdělíme vyzrálý od toho, který má ještě zrát. Srovnáme povrch kompostu, aby nedocházelo ke zbytečným ztrátám výpary. Kompostovou hromadu překryjeme kompaktní vrstvou například listím, trávou nebo slámou. Hromada se tak bude dole zahřívat a proces kompostování co nejdéle pokračoval. Je-li kompost suchý, zaléváme ho. Při větším množství spadaného listí přidáme i dusíkaté vápno.


Přísady do kompostu
Nikdy nepoužíváme obyčejné vápno. Ničí veškerý život v kompostu včetně mikroorganismů zodpovědných za kompostovací proces. Bude-li ještě teplo, můžeme přidat do nepovápněného kompostu poslední dávku urychlovače. Snažíme se prohazovat rostlinné zbytky vrstvou půdy, výrazně to urychlí kompostovací proces i kvalitu kompostu. Ukážeme na kameru správně vyzrálý kompost. Je temné černé barvy bez větších částí. Do kompostu nepatří infikované plody a části rostlin. Dřevěné zbytky, větve podrtíme nebo dáme na dno kompostu.


Ochrana rostlin před zimou
Připravíme si fólie – především fólii béžovu, tak zvanou protimrazovou na zakrytí choulostivých rostlin. Je pevnější než původně používaná bílá, nemusí se vrstvit, jen u zvlášť citlivých dřevin ji dáváme ve dvou vrstvách.

 

Bílou fólii můžeme pokládat na záhony s pozdními výsevy mrkve a jako ochranu na zeleninové záhony například s mangoldem, pórkem. Používá se také na ochranu košťálovin (kadeřávek, růžičková kapusta) proti zvěři. Nikdy nebalíme (a především ne vždyzelené) dřeviny do fólie černé, ta patří výhradně na pokrytí záhonů proti prorůstání plevelů a na zakrytí půdy. Můžeme jí zakrýt i půdu, kterou budeme obdělávat na jaře.

Nepoužíváme neprodyšné fólie. Pod nimi dochází k rozvoji plísní a hnilob. Fólie podle velikosti zahrady kupujeme přímo z role jako metráž nebo jsou v různé velikosti již balené. Prodávají se i kombinace dvou různých fólií.


Další důležité přípravy
- Vyvážeme pnoucí růže a další popínavky
- Dokončíme výsadby trvalek a dvouletek, pokračujeme ve výsadbách cibulovin. Zde je důležité moření cibulí před výsadbou. Ke všem vysazovaným rostlinám se nyní doporučuje přidávat mykokultura.
- Zaléváme nové výsadby a všechny jehličnany a stále zelené keře, aby si vytvořily potřebnou zásobu vláhy před zimou, protože letos je nedostatek zásobní vláhy v půdě.
- Dokončíme zakládání a opravy trávníků. Stávající trávníky kosíme na vyšší drn a vyhrabujeme z nich listí. Vyhrabáváme také mech a trávníky provzdušňujeme a válíme.
- Keříčkové bylinky a mátu koncem měsíce lehce překryjeme chvojím.
- Do půdy zapravujeme proleželý hnůj, kompost a průmyslová hnojiva.
- Doplňujeme nastýlku a kamennou drť na skalku.
- V rašeliništních partiích doplníme rašelinu a borku.
- Veškeré citlivé rostliny přeneseme do bezmrazých prostor. Schováme také choulostivé vodní rostliny.
- Vyčistíme jezírko, umístíme na něj síť proti listí.
- Po prvním mrazu vybereme jiřinky, hlíznaté begonie, šťavel, ixie a další letní cibuloviny.
 

 

Přečtěte si také:
Traviny pro záhon i nádoby
Leucothoe a červená zima
Doplňkové rody a druhy zimovzdorných kaktusů
 

redakce