Saví škůdci a houbové choroby – BIO ochrana

Publikováno 13. 5. 2012
Zdroj: TV Nova

V této reportáži si představíme moderní přípravky z bioochrany – koncentrát z pomerančového oleje s bórem, který působí na škálu savých škůdců a padlí, včetně některých dalších houbových infekcí. Je to ochrana i hnojivo díky přídavku bóru. A dále také výluh z mořských řas, který zastavuje rozvoj plísní podporou vnitřních obranných mechanismů v rostlině.

Přirůstající rostliny na zahradě i řada pokojovek jsou ideální pastvou pro škůdce. Nezbude nám než najít vhodnou ochranu.
 


ŠKŮDCI


Mezi klasické škůdce patří mšice, stále častější jsou molice, svilušky, třásněnky. Právě mšice a svilušky i třásněnky jsou vysoce odolné vůči chemickým postřikům, molice také musíme hubit dlouhodobě. Na jabloni nebo hrušce se ještě přidají mery nebo štítenky.

Z chorob jsou zase časté houbové infekce – bělavé povlaky padlí, na ovocných stromech černě a na révě také plíseň šedá.

Na všechny tyto problémy lze použít jediný přípravek s obsahem pomerančového oleje, lisovaného za studena. Jedná se o přírodní silici s vysokým účinkem. Velkou předností je zastavení ataku škůdců a chorob, ale současně nedochází k negativnímu vlivu na lidský organismus. Právě tato vlastnost má stěžejní místo v užitkové zahradě i při pěstování pokojových rostlin. Takže ochranná lhůta není potřeba, je 0 dní.

Přípravek škůdce vlastně vysušuje, používá se v postřiku v koncentraci 0,4 %, působí při dotyku. Navíc je obohacen bórem, který vyživuje rostliny, zvyšuje jejich kondici a přispívá k navýšení výnosu. Přípravek tedy působí jako postřik a současně jako listové hnojivo. Pomerančový olej omezuje výskyt škůdců a chorob a současně zlepšuje přilnavost na listech a rovnoměrné rozmístění na listech. Postřik v době výskytu škůdců aplikujeme v 3týdenních intervalech. Používá se na zeleninu, jahody, ovocné stromy – jádroviny, peckoviny a pokojové rostliny. Koncentrát se ředí na 0,2–0,4 %, tedy 20–40 ml na 10 l vody.

 


HOUBOVÉ CHOROBY

Každoroční metlou zahrádky jsou houbové choroby. Nový trend v ochraně rostliny nabízí přípravek na bázi výtažků z mořských řas, rostlinných aminokyselin a fosfonátů. Aktivuje v rostlině vlastní obranné mechanismy a sama se začne chránit proti houbovým chorobám. Důležité je zasáhnout včas, při silném napadení už je patogen rychlejší než obranyschopnost rostliny. Rostliny sice neuhynou, ale jsou oslabené a sníží se výnos. Proto je vhodné aplikovat postřik před nástupem masivní infekce, při napadení pak rostlina reaguje v řádu desítek minut a aktivuje řadu biochemických reakcí.

Tvoří například peroxid vodíku, kyselinu salycilovou nebo resveratrol, samé látky, které známe jako účinné i z humánní medicíny. Rostlina umí navíc preparát rozvést i do částí, kde postřik neproběhl a také proniká do nových přirůstajících částí. Při malé a střední infekci se používá samostatně, při velké nákaze společně s fungicidy.

Působí u širokého spektra rostlin: na plíseň bramborovou na rajčatech i bramborách, plíseň a padlí na okurkách, plísně salátu, zelí, cibule, padlí a hniloby jahod, na plíseň růžovou a padlí na růžích, ale také strupovitost jabloně a známé padlí révové. Zejména u zeleniny oceníme nulovou ochrannou lhůtu. U plísně bramborové zabírá stejně účinně jako měďnaté přípravky a při preventivním použití rámcově od května podporuje vývoj silných zdravých rostlin.

 


Mohlo by vás zajímat:
Ochrana rostlin před škůdci a houbovými chorobami
Česnekové dýmovnice
Granuláty pro hnojení a ochranu rostlin v nádobách
Rez hrušňová
Parazitické hlístice
Slimáci – granule na ničení
Pěstujeme Bio zeleninu a ovoce

 


 

Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz