Selektivní a totální herbicid

S nástupem vegetace často roste nechtěný plevel rychleji, nežli naše rostlinky. V této reportáži budeme hledat způsob, jak se s ním vypořádat spolehlivě a rychle, samozřejmě při podmínce, abychom si nepoškodili požadované porosty.

1) Každoročně mi zarůstá trávník plevelem, dá se s trávníku nějak odstranit, aniž bychom poškodili samotný trávník?

Bohužel, také trávník z nejlepšího osiva poměrně snadno začne okupovat plevel. Časté kosení jej sice oslabí, ale určitě nevyhubí. Přilétají semena pampelišek (smetánka lékařská), které v trávníku drží úporný kořen, sedmikrásky patří k další častým průvodcům trávníků. Ale je zde řada dalších nepřítel: poléhavé rdesno, heřmánkovec, pichlavý pcháč, bršlice, šťovíky, dokonce kopřiva a velmi úporným samozvancem je jetel, který vytlačuje trávník z celých ploch. Opatříme si selektivní herbicid, tedy ten, který nepoškozuje stébla trav (jednoděložné rostliny), ale hubí plevele (dvouděložné rostliny), které v trávníku rostou jako je pampeliška, jetel, sedmikráska atd.

 

2) Kdy je nejvhodnější doba pro aplikaci?
 

Ideální čas pro ošetření herbicidem je v době plné vegetace, tedy od druhé poloviny dubna do konce září. Platí tady jisté zásady, které zabrání poškození trávníku a zaručí správný účinek přípravku. Základem je správně vybraný herbicid. Nedáváme jej na čerstvě posečený trávník. Dále počkáme, až trávník doroste do výšky cca 7-10 cm. Tehdy již i plevele mají dostatečnou výšku a bohatší listovou plochu. Potřebujeme totiž, aby přípravek ulpěl na listech, kterými proniká dovnitř rostliny. Po aplikaci přípravku ještě musíme tak týden počkat, než je přípravek rozveden až do kořenů. Teprve poté trávník posekáme. A nemusím snad zdůrazňovat, že neaplikujeme krátce před deštěm nebo za silné rosy.

 

3) Dojde tedy k vyhubení plevelů včetně kořenů?

Zhruba během 10-14 dnů po aplikaci pozorujeme nejdřív zkroucení plevele, posléze žloutnutí, až plevel zcela zaschne a odumře včetně kořenů. Vybraný přípravek obsahuje 4 účinné látky tzn. hubí velmi široké plevelné spektrum, včetně hluboce kořenících a odolných plazivých plevelů.

 

4) Jak je to s pohybem domácích zvířat jako jsou psi a kočky na ošetřeném trávníku?

Nemusíme se bát o domácí mazlíčky. Samozřejmě je nevypustíme na trávník hned po aplikaci. Počkáme, až postřik důkladně zaschne. Zvolený přípravek (Ranger) nemá žádné omezení pro vstup domácích zvířat na ošetřenou plochu. Látky v postřiku se přirozeně odbourávají, takže můžeme také posekanou travní hmotu bez obav kompostovat. Zahrádkáře určitě tato zpráva potěší.

 

5) Plevel mi také prorůstá v zámkové dlažbě a roste do drátěnky v plotě, zde použiji také tento přípravek?

Herbicidy lze použít také na vyčištění dlažby od plevele, cest a okolí cest, podezdívek nebo plotů. Zde použijeme látku, která zničí veškerý porost. Zvolíme tedy totální herbicid (Gladiator). Dostaneme jej buď ve formě koncentrátu, který si v předepsaném poměru naředím nebo již v naředěném stavu a můžeme ho tak rovnou aplikovat. Tento přípravek vyhubí veškerou zelenou vegetaci, která do 2-3 týdnů odumře, a navíc se v půdě ihned odbourává a nezanechává žádná rezidua. Uvedený přípravek nemusíme použít výhradně pro technické plochy, ale také například použijeme k odplevelení záhonů, kde po určené době můžeme bez obav vysazovat další plodiny.

 

6) Jaké se tento přípravek dávkuje a aplikuje?

Nejčastěji se aplikuje postřikem. Protože na rozdíl od jiných podobných herbicidů obsahuje 480 g účinné látky v 1l koncentrátu, stačí dávka 30-50 ml /2 l vody. Dva litry postřiku by nám měly vystačit přibližně na 100 m2.

 

7) Máte pro nás tip ještě na nějaké další použití?

Silný totální herbicid využijeme také při likvidaci obtížných dřevin. Natíráme jím čerstvou řeznou plochu náletových dřevin či ostatních nežádoucích keřů nebo stromů. Zabráníme tak zpětné regeneraci dřeviny z kořenů a novému obrážení. Dřeviny jsou na první pohled silnější než zelené rostliny, zvolím i razantnější ošetření. V tomto případě nevolíme postřik, ale štětečkem potřeme přímo řeznou plochu, totální herbicid neředíme a použijeme přímo koncentrát.

 

 

Mohlo by vás zajímat:
Jak se zbavit plevele
Totální herbicid nově
Trávníková náplast
Hnojivo proti krtkům
Hnojivo odpuzující krtky
Ošetření trávníku po zimě
Bio útok na mravence
Přírodní ochranné přípravky

 


Staňte se fanoušky Loskutáka na Facebooku

Nova.cz